att jobba i Dynema till ryggäck

tänkte ge mig på att gör min egen lättviktsryggsäck ca 70 liter. tittat en del på extremtextil.de efter tyger

någon som har erfarenhet av köpa och jobba med dynema?

dels hur är hybriderna mot ren dynema? och vilken vikt per kvadratmeter ska man välja? finns från 50 gram sqm upp till 150. tycker att 50 gram låter lite tunnt. någon med erfarenhet? inbillar mig att ca 100 gram per kvadratmeter skulle vara lagom för en större rygga. lika så hur det är att jobba med generellt mot vanligt väv. är tacksam för all information.
 
Dyneema är värmekänslig. Annars verkar den inte skilja mkt från annan syntetväv frånsett att den inte är töjbar. Polyestertråd funkar sannolikt utmärkt. Jag har sytt om en dyneema ryggsäck med spinnakerväv ( var det vi hade hemma).

Kollade lite på extremtextil.de och då blev bilden mer komplicerad:

"Dyneema® Composite Fabric är väldigt lätt och rivningsbeständig, men också mycket tunn. Detta gör det känsligt för nötning och bör hanteras med försiktighet. Tack vare den kompakta konstruktionen och den yttre filmen är Dyneema® Composite Fabric väldigt lätt att arbeta med. Du kan lägga den väl, den sträcker sig inte, slits inte och sticker mycket bra. Observera anvisningarna för skärning av DCF. För varianterna med 2 filmer som CT5K.18 rekommenderar vi att lima sömmar. Anslutningen kan också sys. Det tunna materialet kan försvagas av de resulterande hålen, därför bör Stichlaengen inte vara mindre än 3 mm och därefter fixeras med ett tejp. För limning har vi olika klisterband i vårt sortiment.
kapning: De extremt rivningsbeständiga Dyneema-fibrerna är svåra att skära med konventionella saxar. Vi rekommenderar därför att du använder micro-serrated sax på båda sidor. Ett annat alternativ är att skära med en varm cutter."


Thure
 
Senast ändrad:
När jag tittar mera på extremtextil så tror jag att väven i min ryggsäck troligen är nylon med ripstoptråd i dyneema.

Thure
 
stora skillnaden är nog att den är styv. extrem textil har ju hybriderna, tror det påminner lite mer om vanlig cordura. jag provar en hybrid som har dynema och en tunn polyesterväv laminerad. kör med nylon tråd. tätar med silicon istället för deras tejp. tack för informationen!
 
De lättaste Dynema-vävarna hos Extremtextil(Dynema compisite fibre) hette förut Cuben fibre och används bara för extrema lättviktprojekt. Absolut inget att slita på.
För mer "normala" lättviktssäckar skulle jag nog rekommendera antingen Dynema/nylon Gridstop 210 eller Dynema/nylon ripstop 140.
Annars finns ju X-pac VX04/VX07 som förutom att de är lätta även är extremt vattentäta. Dock ganska prassliga, främst i kyla.
 
Du kan beställa varuprover från extremtextil för att själv känna på tyget. Det rekommenderar jag starkt. Färger och material är svårt att uppleva på skärm.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips