Aluminium Vs. Stålram

Titan ramar?

MCB tillverkade en direktörscykel i titan. Den höll inte trots förstärkningar vid vevpartiet.
Finns det titanramar idag och isåfall hur håller de? Fabrikat? Länkar?
 
Titan

Oj, nog finns det många fina titanramar men de är oftast rätt dyra.

En liten trend är dock att både Kona och Cresent har slutat med titan i sina toppmodeller. Ultiman var ju i titan förut (tror jag) och King Kahuna (Konas värsting 2000) finns ej i 2001 sortimentet.

Bra rammärken är:
Seven: http://www.sevencycles.com/
Litespeed:

En Litespeed Tsali vore ju inte helt fel men ca 50 kkr är inte så roligt;-)
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Titanramar

Titans populäritet har ju gått upp och ner de senaste åren. Aluminiumramar har tagit över en hel del av marknaden. Men titan är och förblir ett av de bästa materialen att bygga cykelramar i. Men då får man lov att bortse från en detalj: priset. En titanram blir dyr. Titan är ett dyrt material och de speciella krav som ställs vid svetsning och bearbetning av titan gör också att priset blir högt.
De ramar som Crescent tillverkade (om det nu var dom själva) var av "CP" kvalitet. CP=chemical pure, dvs helt olegerad titan. Dålig idé, det håller inte. Numera använder alla titan legerad med aluminium. Kvaliteten heter 3/2.5 eller 6/4 för gaffeländar och andra smådetaljer.
Kända tillverkare:
Litespeed http://www.litespeed.com/
Merlin http://www.merlinbike.com/ (som numera ägs av Litespeed)
Eller Seven http://www.sevencycles.com/ (som drivs av Merlins förra designer Rob Vandermark
Titan är svårt. En kompis hade en Pinarello titan som sprack. Håller dig till ovanstående tillverkare!
Titanramar är lika reparerbara som stålramar. Hela rör kan bytas ut och den reparerade ramen blir lika god som en ny. Men du måste vända dig till tillverkaren för att få det gjort!
Själv har jag en Merlin Road som jag är nöjd med. Autosolputsning 1 ggr per år och den ser ut som ny!

Bengt
 
Vadå..

Skulle det vara svårt att göra rent aluminium eller.
Och vart tog kolfibern vägen i diskussionen. Den har ju sina fördelar.
Thomas.
 
Lackad/olackad

Jag har inte sett några olackade aluminiumramar på marknaden. Titanramar är det nästan alltid. Viss skillnad i hur lätt det är att snygga till repor och lyster. Bättringsfärg eller stålull. Autosol eller omlackering.


Bengt
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Olackade

Jodå nog finns det olackade cyklar!

Gigant XcX fanns utan färg/lack!

[imghttp://www.utsidan.se/medlem/album/db/cpic3b94f660ac307.jpg[/img]

Den här är lite custom och men den finns en variant utan lack!

Men vissa aluminiumlegeringar oxiderar kraftigt och är olämpliga att ha rena!
[Ändrat av fafner 2001-09-04 kl 17:49]
 
vissa

Jaha.. hur tar man reda på om man har eller inte har en sån då. Jag har en GF Joshua -99.
Killen innan hade repat den lite så det skulle vara väldigt bra å veta om jag behöver täcka.
Thomas.
 
Aluminium

Antagligen väntar man och om repan blir vitaktig istället för blank så oxiderar den.

Det är ju inte direkt farligt för oxidskiktet är ju det som skyddar aluminiumet från att oxidera bort helt.

Det är bara fult om man vill ha en blankpolerad cykel!


Nu funkar bilden:
cpic3b94f660ac307.jpg
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.