Aluminium Vs. Stålram

Titan ramar?

MCB tillverkade en direktörscykel i titan. Den höll inte trots förstärkningar vid vevpartiet.
Finns det titanramar idag och isåfall hur håller de? Fabrikat? Länkar?
 
Titan

Oj, nog finns det många fina titanramar men de är oftast rätt dyra.

En liten trend är dock att både Kona och Cresent har slutat med titan i sina toppmodeller. Ultiman var ju i titan förut (tror jag) och King Kahuna (Konas värsting 2000) finns ej i 2001 sortimentet.

Bra rammärken är:
Seven: http://www.sevencycles.com/
Litespeed:

En Litespeed Tsali vore ju inte helt fel men ca 50 kkr är inte så roligt;-)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Titanramar

Titans populäritet har ju gått upp och ner de senaste åren. Aluminiumramar har tagit över en hel del av marknaden. Men titan är och förblir ett av de bästa materialen att bygga cykelramar i. Men då får man lov att bortse från en detalj: priset. En titanram blir dyr. Titan är ett dyrt material och de speciella krav som ställs vid svetsning och bearbetning av titan gör också att priset blir högt.
De ramar som Crescent tillverkade (om det nu var dom själva) var av "CP" kvalitet. CP=chemical pure, dvs helt olegerad titan. Dålig idé, det håller inte. Numera använder alla titan legerad med aluminium. Kvaliteten heter 3/2.5 eller 6/4 för gaffeländar och andra smådetaljer.
Kända tillverkare:
Litespeed http://www.litespeed.com/
Merlin http://www.merlinbike.com/ (som numera ägs av Litespeed)
Eller Seven http://www.sevencycles.com/ (som drivs av Merlins förra designer Rob Vandermark
Titan är svårt. En kompis hade en Pinarello titan som sprack. Håller dig till ovanstående tillverkare!
Titanramar är lika reparerbara som stålramar. Hela rör kan bytas ut och den reparerade ramen blir lika god som en ny. Men du måste vända dig till tillverkaren för att få det gjort!
Själv har jag en Merlin Road som jag är nöjd med. Autosolputsning 1 ggr per år och den ser ut som ny!

Bengt
 
Vadå..

Skulle det vara svårt att göra rent aluminium eller.
Och vart tog kolfibern vägen i diskussionen. Den har ju sina fördelar.
Thomas.
 
Lackad/olackad

Jag har inte sett några olackade aluminiumramar på marknaden. Titanramar är det nästan alltid. Viss skillnad i hur lätt det är att snygga till repor och lyster. Bättringsfärg eller stålull. Autosol eller omlackering.


Bengt
 
Olackade

Jodå nog finns det olackade cyklar!

Gigant XcX fanns utan färg/lack!

[imghttp://www.utsidan.se/medlem/album/db/cpic3b94f660ac307.jpg[/img]

Den här är lite custom och men den finns en variant utan lack!

Men vissa aluminiumlegeringar oxiderar kraftigt och är olämpliga att ha rena!
[Ändrat av fafner 2001-09-04 kl 17:49]
 
vissa

Jaha.. hur tar man reda på om man har eller inte har en sån då. Jag har en GF Joshua -99.
Killen innan hade repat den lite så det skulle vara väldigt bra å veta om jag behöver täcka.
Thomas.
 
Aluminium

Antagligen väntar man och om repan blir vitaktig istället för blank så oxiderar den.

Det är ju inte direkt farligt för oxidskiktet är ju det som skyddar aluminiumet från att oxidera bort helt.

Det är bara fult om man vill ha en blankpolerad cykel!


Nu funkar bilden:
cpic3b94f660ac307.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips