allemansrätt/tälta i europa

Priserna efter medelhavskusten i Spanien brukar ligga på 3-4 Eur/Pers/Natt & 4-5 Eur/Tält/Natt så mellan 7-9 Euro, i inlandet finns mycket billigare alternativ 2-3 Eur/natt .
I Spanien finns det statliga fria områden man får campa i om man skaffat ett tillstånd och att man anmäler var du tänker campa i förhand.
Jag hörde om ett par Danskar som fått böta 200Eur/pers för wildcamping, fick sitta i finkan till dom kunde ordna fram pengar, det var lite nedskräpat där också så det fick betala för sanering också totalt gick äventyret på över 600Eur och 2 nätter i finkan, detta hände i närheten av Montpellier.


I t ex Aigües Tortes lär man (enligt en Lonely Planet-guide) bli av med tältet, också.


En sak att tänka på, bortsett från alla regleringar f ö: man eldar inte.
 
Senast ändrad:
I t ex Aigües Tortes lär man (enligt en Lonely Planet-guide) bli av med tältet, också.


En sak att tänka på, bortsett från alla regleringar f ö: man eldar inte.

Och för att slippa bli av med tält, böta flera tusen kronor och sitta i arresten så finns ju alltid CouchSurfing som alternativ till billigt boende.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Sverige, Finland och Norge är unika.....glöm aldrig det. I resten av Europa gäller det att att grönt tält och vara stealth......eller fråga om lov och få det....min melodi har varit fråga eller tälta sent och gå tidigt, utan att lämna spår, någon gång har jag blivit upptäck och klarat mig med språket och ärliga blå ögon.......t o m skapat vänner trots min (vilda) camping.
Campingplatser har jag övergivit av flera skäl.......
Det är möjligt och de flesta markägare är vita män och kvinnor.
Men allemansrätt finns bara i norden.....

Idag var det svårt att gömma tältet...

c109886a9ac2058b65f6fb6dc25c57e3.jpg
 
vad har det med saken att göra? skulle de vara mer tillmötesgående för att de har en vit hudfärg?

Det var nog en replik på:
Det har blivit mycket hårdare på senare år speciellt sedan väldigt många haft problem med enorm nedskräpning efter s.k wildcamping.

(det är inte nordbor på cykel dom är förbannade på men det är förbjudet att skapa lagar som diskriminerar)
Resten får du lista ut själv.
 
tack för alla svar.
Är campingplatser vanligt förekommande i hela europa, även då balkan länder såsom albanien, montenegro, kroatien osv? Hur är det att campa där?
 
Här i Spanien är det högst lämpligt att INTE GÖRA UPP ELD om man campar ute i naturen på sommarhalvåret, dvs.före sista oktober. Faran för naturbränder är enorm och böterna skyhöga, skulle man sen ställa till något så är det fängelse som gäller.
Annars är det som i de flesta länder förbjudet att campa utan markägarens tillstånd. Jag har dock personligen aldrig blivit nekad.

Soliga hälsningar, från Costa del Sol.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips