• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Aktiviteter på gång i Götaland

Jag är gärna på! Jag har bil och åker från Öland eller Malmö lite beroende på var jag håller hus då. Tältar gärna också=)
 
Hm, många som inte kan. Byta helg?

Kommer säkert fler tillfällen för de som inte kan just denna helg.
Hjälp gärna till att sprida att det är något på gång på Facebook, bloggar, mail, gästbok, m.m :)
Flygblad........ ;)
Glöm inte att prenumerara på tråden !
Och läs gärna igenom hela :)
Med vänlig hälsning Patrick
ps. alltid trevlig att läsa en väl ifylld profil med bild så få tummen ur vet ja ;)
 
Skriver något för att ev. få fler att komma på att de vill hänga med och vandra:)..

LonelyWolf
Förslag vanding
Ett förslag är endags vandring lördag 30 maj. sträcka ca 1.5mil
Laxaleden som förra året men nu i bästa tid då knopparna börjar slå ut och laxarna leker .
Vill man testa fiskelyckan så kan man ju ta några kast vid rast/vila glöm inte fiskekortet bara.
Vi startar i svängsta och avslutar i mörrum så det ska funka bra med kollektivtrafiken.
För de som vill övernatta så kommer vi va några stycken som ev tar oss upp på fredagen till vindskyddet vi sov förra året i
Några kanske har möjlighet att komma tidigare på fredagen och då finns det möjlighet att vandra i området innan fredagsmyset detta funkar för mig.
Förra året blev det super mysigt vid lägerelden
vi som sover över vandrar ner till svängsta på lördagen och möter upp er andra vid jaktia butiken.

DEtta är bara ett förslag , kom gärna med ideér

Med vänlig hälsning Patrick
ps. Hjälp gärna till att sprida detta till dina vänner !
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Vi har lite långt att köra och det är väl tveksamt om vi hinner dit på fredagen... Kanske kommer fram sent i så fall.
Men hur ser det ut? Blir det av? Theo vill (och jag vill) men jag måste ge besked till jobbet snart att jag inte kan jobba i så fall. Men blir det ingen vandring så är ju jobbet tacksamma om jag kommer dit...

Jag hade kunnat tänka mig att skjuta på det ett dygn, du skrev fredag-lördag. Jag tänker samma sak fast lördag-söndag. Funkar det för någon annan än mig?
 
Jag är öppen för förslag och flexibel för tider. Är lite osäker vad jag gör just dessa dagarna men bestäm ni tider och datum så hojtar jag om jag kan hänka på. Låter lite nonchalant kanske men så ser mitt liv ut just nu:) Ok för er? Hade varit väldigt härligt.
Med vänlig hälsning Linn
 
förslag är att vi startar i mörrum på lördagen kl 11 och går laxaleden omvänt.
mörrum till svängsta alltså.
Då kan man välja om man vill gå en dagstur lr övernatta vid vindskyddet över svängsta och vandra på söndagen också.
Tror att en del vill fira morsdag och bara kan på lördagen.
man kan såklart övernatta och åka hem efter frukost på söndagen också.
kvällsgrillen blev ju najs förra gången :)
Med vänlig hälsning Patrick
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips