Åka tåg till fina vandringsställen - tips?

Ja, har ni några tips på fina områden att vandra i, för oss som inte är bilburna?
- Har ett ganska uthållig dotter på snart nio år med oss (som orkade gå upp på Lillsylen i fjol, 1704 möh).
- Har tält, så fjällstationer/stugor är inte nödvändiga (om än trevligt emellanåt).
Vandrade i Jämtlandstriangeln ifjol, och det var ju perfekt med ca 13-14 timmars tågresa/nattåg från Göteborg till Duved, men vart åker vi i år tycker ni? :)
 
Finns masssor med fina möjligheter med tåg direkt (ex Abisko) eller kombinationen tåg+buss:
Tåg till Kiruna+buss till Nikkalokta
Tåg till Gällivare+buss till Saltoloukta, Vakkotavare, Ritsem
Tåg till Murjek+ buss till Kvikkjokk

Vindelfjällen, ex Ammarnäs-Hemavan är ett annat alternativ lite längre söderut.

Glöm dessutom inte Norge som erbjuder fina möjligheter längre söderut. Att åka tåg i Norge är förhållandevis billigt om man bokar via nsb.no
 
Som någon nämnt tidigare, området runt Abisko, Björkliden och bort mot Riksgränsen(hela området "söder om järnvägen")
Många tänkbara vägar beroende på vad man känner för och samtidigt "nära" hela tiden om man drabbas av dåligt väder, missbedömt ork eller tidsåtgång osv.
Go' tur.
 
Från Göteborg skull jag åka till Norge.
Ni har så många alternativ gör en kartstudie.
1/3 av reslängden och framme vid bergets fot,
go tur
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Glöm inte Jämtland

I Jämtland finns så mycket mer än Jämtlandstriangeln. En möjlighet är att kliva av tåget i Undersåker och ta länstrafikens buss till Vallbo eller Vålådalen. Sedan finns flera möjligheter till en runda över t ex Lunndörrsstugan, Vålåstugan, Helags, Gåsen och Stensdalen. Glöm inte t ex Issjödalen, Pyramiderna och Lunndörrspasset. Och bor man i tält och vågar sig bortom lederna finns ännu fler möjligheter med bl a fantastiskt fina Storådörren.
/Thor
 
Spännande svar!

Tack för alla förslag!
Och finns det flera tips, tveka inte att skriva, än har vi inte bestämt oss. Och era svar verkar kunna ge oss underlag för vandringar i sisådär tio år framåt ... Jätteroligt! :)
 
Tälta i Norge?

Från Göteborg skull jag åka till Norge.
Ni har så många alternativ gör en kartstudie.
1/3 av reslängden och framme vid bergets fot,
go tur

Lite följdfrågor:
Hur funkar det att tälta i Norge?
Har de ungefär samma allemansrätt som vi?
Och vad brukar det finnas för möjligheter att proviantera längs vägen?
 
Lite följdfrågor:
Hur funkar det att tälta i Norge?
Har de ungefär samma allemansrätt som vi?
Och vad brukar det finnas för möjligheter att proviantera längs vägen?

Det går fint att tälta i Norge, och i fjällen har de lika stor frihet att övernatta i tält som i Sverige. Rätten att plocka bär och svamp skiljer sig åt mellan länderna, men för tältövernattning på fjällvandring är det inga problem.
De bemannade stationerna kan ha viss proviant till försäljning, men även full service och restaurangverksamhet. I de obemannade stugorna finns proviant som du kan köpa. Det senare förutsätter att du är medlem i STF eller DNT samt har tillgång till en DNT Nyckel. Mer info här:
http://www.turistforeningen.no/
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.