aidinstruktioner

Denna länk är om hur man klättrar en big wall, men en del ganska basic grejer. Läs igenom den så kan du nog hitta lite matnyttigt.
http://www.bigwalls.net/climb/BigWallTechManual.htm

Sen kan du alltid surfa runt på rockclimbing.com's aidforum, där finns mycket information om allt möjligt. Det är dessutom bra på så sätt att man får höra fler klättrares röster om saker och ting. fast man kanske behöver lite terminologi först... kanske.
 
DVD

Efter att ha läst Long & Middledorfs bok Big Wall, aidat lite här hemma och gjort en Yosemite-tur så slog jag till på en big wall-instruktions DVD. Det är så många steg som kräver övning och traditionellt tror jag att många har hittat på ett eget system och använt det. Att få se hur ett riktigt proffs gör var roligt! Om du hittar den så tycker jag den är värd sina 200 kr.

http://tinyurl.com/yczede
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips