Är denna kajak värd att laga och isf hur?

Har fått tag i en kajak i ett sämre skick. Den ser helt ok ut bortsätt från under fören. Är detta något man lätt kan laga och isf hur?
 

Bilagor

  • 5E61D410-BB6D-4FAD-8707-C4546C9C8BE8.jpg
    5E61D410-BB6D-4FAD-8707-C4546C9C8BE8.jpg
    72.4 KB · Visningar: 863
  • 777F0BE8-6B2C-4EC3-AB93-CBD862C4F0EC.jpg
    777F0BE8-6B2C-4EC3-AB93-CBD862C4F0EC.jpg
    54.9 KB · Visningar: 862
Ja det ska nog gå bra, den blir något tyngre och fulare än när den var ny men fullt fungerande.

Lite svårt att se exakt på bilden, men i princip slipa ner, och sen på med ny glasfiber över skadan med överlapp mot de friska delarna. Eventuellt kan du behöva någon filler också. Sen topcoat för fin finish.

Glasfiber är kladdigt men inte så dyrt eller svårt. Tar du lite fler bilder och sen går till en båtbutik kan de säkert ge dig ett kitt, billigare på biltema men då behöver du forska lite mer.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Stoppa in en liten skruvmejsel i kanterna av ytskicktet och se om det har lossnat mer än vad du ser med blotta ögat. Har det släppt på en större yta blir jobbet mycket större, det bli däremot antagligen inte svårare utan bara mer omfattande.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips