Älgar!

Börjar med en ursäkt då jag inte är så insatt i jaktens värld, men man hör ofta jägare (kommer från dalarna) skryta över att dom fällt GIGANTISKA 14-taggare.

Min fråga lyder, I alla andra naturvårdande och biologiska instanser så inser man vidden av att behålla alfahanen, det är den som bär på det starkaste DNA't och livskraftigaste gener, har läst att sveriges älgstam har blivit svagare och mer mottaglig för sjukdommar. helt omöjligt att det finns ett sammanhang?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Men jag som inte ens är insatt i jakt kan göra dena rätt självklara iaktagelse, hur skall man du kunna ta "rutinerade" jägare på allvar?
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
1985 trädde den obligatoriska jägarexamen i kraft, tidigare fick man vapenlicens för jakt enbart genom att kunna styrka att man jagade på egen eller annans mark. utbildningsmaterialet till jägarexamen är väldigt bra men det hindrar inte att idioter faller igenom. de flesta yngre jägare har en bra inställning till jakt och naturen omkring dom, tyvärr faller dom ibland för grupptrycket..
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.