Adaptrar till Lindal-gängad brännaranslutning

PS
Jag fick en påringning så fort jag hade publicerat det ovanstående - med kommentaren att vissa skruvar till dörrlås är M5 - och dom är uppåt 90mm långa t.ex. Biltema 87413. Hm, tål att undersökas...

Om du vill ha långa rostfria ben kan du använda gängad stång. Finns hos ClasOhlson, Jula, Bauhaus, Biltema mfl.

Mvh, Klas
 
Nej,
jag ville ha lagom långa aluminiumben - misstänker att jag kanske någon gång kommer att kapa till ett par decimeterlånga bitar aluminiumbult (dvs slät solid pinne UTAN gänga) som jag sedan gängar M5 i ena änden... Men eftersom jag inte avser att använda den där manicken i fält så är det nog mestadels en akademisk fråga. Att bygga om den var bara ett experiment i att leka händig och produktförbättrare. :cool:
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Och nu, flera år senare, så vill jag slå ytterligare ett slag för den lilla trebenta svarta butangasadaptern:
Den sparar bra med gaskostnad under sommaren åt oss som har en!
/Odd

Nu när vi närmar oss den varmare och picnicvänligare säsongen igen så kollade jag vad som fanns att få idag,
och gaskostnaderna, hos våra två större gubbdagis. Adaptern halverar i princip gaskostnaden jämfört med den
3 gram större 230g blandgas i Lindalgängad behållare - när klimatet tillåter ren butan:
BILTEMA
230g blandgas m Lindalgänga = 17,39 öre/g
450g blandgas m Lindalgänga = 13,33 öre/g
227g butangas med cassetteansl. = 8,81 öre/g
JULA
450g blandgas m EasyClic-ventil = 33,11 öre/g (fordrar en speciell adapter)
230g blandgas m Lindalgänga = 21,74 öre/g
190g blandgs i punkteringsbehållare = 15,79 öre/g (fordrar dessutom ytterligare en annan adapter!)
450g blandgas m Lindalgänga = 13,33 öre/g
227g butangas med cassetteansl. = 8,81 öre/g

Cassettegasbehållarna brukar dessutom gå att hitta ännu billigare i storpack hos 'etniskt inriktade' butiker...
 
Intressant läsning.
Sparar själv pengar när jag använder Biltemas butangas på sommaren. Jag för dock över gasen till en gammal behållare med påfyllningsadapter.
Viktigt att väga dock så man inte fyller mer än vad som ska vara max.
 
Hej! En gammal tråd - men jag skulle önska en adapter för att kunna använda 7/16 gängade flaskor för gasolvärmare m. bajonett-fattning. Finns det något enkelt, smidigt och säkert?
 
Hej! En gammal tråd - men jag skulle önska en adapter för att kunna använda 7/16 gängade flaskor för gasolvärmare m. bajonett-fattning. Finns det något enkelt, smidigt och säkert?
Vet ej, men om detta är kopplat till din fråga om gasolvärmare till tältkåta så vill jag bara upplysa om att det finns gasflaskor med bajonettfattning som har samma gasblandning som vanlig camping-gas (dvs 30% propan). Tror jula säljer dem.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
... en adapter för att kunna använda 7/16 gängade flaskor för gasolvärmare m. bajonett-fattning.
Finns det något enkelt, smidigt och säkert?
Kort svar: Nej.

Längre svar: Nej det finns det inte - eftersom du förnuftigt nog skrev "och säkert".
Jag skulle inte bli förvånad om du hittar någonting hopkladdat borta i ostasien
av någon som spekulativt sett en outnyttjad marknadsnisch som bara måste testas...
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.