60CS eller 76CS

Jag tänker köpa nån allround gps för bilnavigering, hiking och ev för lite fiske på vänern. Jag har fastnat för 60CS eller 76CS.
Funderar även på city select kittet. Finns det för 76 CS ?


Vad har ni för råd ? Räcker 55 Mb för att få in hela Sverige med city select eller räcker 115 Mb ? Jag skulle även vilja få in delar av friluftskartan samtidigt (västergötland)

Den bättre basemappen i 76CS gör den någon nytta ?

Jag tycker att 76CS är fulare och gillar inte att knapparna sitter över displayen, men är den betydligt klumpigare ?

Tack på förhand

Per
 
En kompis köpte en 76CS för en vecka sedan.
Vi konstaterade att City Select 6 för Sverige och Danmark ryms precis. Vill man ha lite Friluftskarta också, får man pruta på Gotland, Danmark, övre Norrland eller vilken del man nu inte tror att man kommer att behöva.

En 60CS som har ungefär hälften så mycket minne tillgängligt, ligger naturligtvis klart sämre till.

76CS flyter (det är en anledning till att den är klumpigare), en egenskap som inte här helt tokig, om man ska ha den i en båt.

Bilkit inklusive karta finns till 76Cs också.

Beträffande baskartan så kan du ju räkna ut det själv. Eftersom 60CS har mindre minne, är risken större att den behöver räkna rutter på baskartan. När då (i Sverige) bara europa- och riksvägar finns med, inte länsvägar, så blir det naturligtvis sämre rutter.

Det där med knapparna ovanför displayen är inte så dumt som det ser ut. Om du håller enheten i vänster hand (tja, höger går väl lika bra), kommer tummen just där knapparna sitter. Med knapparna under displayen blir det mer som att hantera en mobiltelefon, dvs man använder två händer. Något som inte alltid passar så bra, om man är ute och vandrar.
Om man däremot har den i sitt ställ, på en båt eller så, då är nog knappar under att föredra. Jag har inte känt på någon 60CS ännu, så jag kan inte jämföra.

Anders
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Quest ännu bättre för dig?

Lundman; sa:
Jag tänker köpa nån allround gps för bilnavigering, hiking och ev för lite fiske på vänern. Jag har fastnat för 60CS eller 76CS.
Funderar även på city select kittet. Finns det för 76 CS ?

I så fall tror jag att du skall vänta på Quest som levereras med City Select.

http://www.garmin.com/products/quest/

Ett frågetecken för quest är om displayen blir vändbar enligt tråden http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=27732

Thure
 
Re: Re: Quest ännu bättre för dig?

svlcm; sa:
thureb; sa:
Ett frågetecken för quest är om displayen blir vändbar enligt tråden http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=27732
Detta är väl inte troligt, se hur antennen ser ut. Den lär ju inte vara vridbar a'la GPS V.
/Leif

Tittar man närmare på bilderna på Garmin Quest så ser man att texten vid knapparna sitter helt horisontellt, vilket tyder på att GPSen inte är tänkt att ha på högkant. På Garmin II, II Plus, III, III Plus och V som har programvarumässigt vridbar display sitter texten till knapparn vridna 45 grader för att vara läsbara från 2 håll.

Per Brune
 
Quest verkar ok men är den lämplig för vandringar/naturanvändning osv.
Man verkar inte kunna byta batteri i fält.

Är antennen en sk patch-antenn som skall vara okänsligare än en quadro-helix (eller vad det heter) ?

Är det föresten någon skillnad på antennkänsligheten mellan 60CS och 76CS ?

mvh

Per
 
Re: Re: Re: Quest ännu bättre för dig?

Brune; sa:
Tittar man närmare på bilderna på Garmin Quest så ser man att texten vid knapparna sitter helt horisontellt, vilket tyder på att GPSen inte är tänkt att ha på högkant.
Jag drog samma slutsats. GPS V har blivit en favorit på motorcykel med i huvudsak vågrät montering och de fokuserar nog på det. Li-ion-batteret tyder på att den i första hand är avsedd för fast montering men man skall kunna ta den till "lägerelden" och diskutera dagens tur.
[Ändrat av PR 2004-07-14 kl 20:19]
 
Lundman; sa:
Vad har ni för råd ? Räcker 55 Mb för att få in hela Sverige med city select eller räcker 115 Mb ? Jag skulle även vilja få in delar av friluftskartan samtidigt (västergötland)
Behöver du verkligen ha just hela Sverige laddat samtidigt. Är det inte möjligt att du vill åka till Danmark eller Norge istället för Kiruna? Det viktiga är ju hur stora områden du kommer att åka runt i utan att emellanåt ha tillgång till din dator för att ladda ner nya kartor. Tänk efter hur du tror att du kommer att använda GPS:en.
 
Tänkvärt. Man kankse klarar sig med 55 Mb ändå.
Men länsvägarna på den större basemappen (på 76:an)hade varit bra ändå. Mer detaljerat även i andra länder också.


Per
 
Det är bara av betydelse om du faktiskt ska köra efter den kartan. Men det är ändå inte att rekommendera, utan att ladda in en detaljerad karta (CS).
Ska du bara använda baskartan för att få en översikt, spelar det ingen roll. Då zoomar man ju vanligtvis ut, så att man inte ser länsvägarna ändå.
Det kan ju möjligen vara av intresse om du ska transportera dig till ett område, där du ska köra runt mer, och då bara får plats med detaljerade kartor för målområdet. Men i ett sådant fall kan man ju lätt komplettera med en sån där gammal sak, du vet, karta på papper. Att hålla reda på var man är på så stora stråk som länsvägar är ju inte speciellt svårt, med en vanlig karta.

Blir ju en annan sak om du ska detaljnavigera utanför där CS har täckning, förstås.

60 CS och 76 CS har likadana antenner. Men den är inbyggd i 76 CS, för att därigenom få mer luft innanför skalet. Det är det som gör att 76 CS flyter, något som inte är så dumt, om man ska ha den på sjön.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips