100 olika tarp- och presenningsskydd. Fyll på!

Att man kan vika sin tarp/presenning lite hur som helst för övernattning, regn- och vindskydd känner alla till.

Tänkte att vi i denna tråd är lite påhittiga med tarpen/presenningen och skriver om alla utföranden för övernattning, regn- och vindskydd. olika vikningar, förbättringar och nya ideer med tarpen/presenningen vi kommer på som skydd för människor. Fota gärna, en bild säger mer än 1000 ord.

Skriv mått, inköpsställe, pris, vatten- och vindtålighet, tålighet att sitta på, vikt och andra saker du kommer på som är plus, minus eller ett enkelt tips.

Klarar vi av 100 olika tarp-utföranden?

Fyll på!
 

Bilagor

  • 20110521_25.jpg
    20110521_25.jpg
    43.3 KB · Visningar: 1,770

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Den stora fördelen mad tarp som jag ser det: när vädret är stilla sätter man upp den så man har man fri sikt åt alla håll.
c46fd80f3658d96461487afa7f081e85.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips