Var köpa fyrkantigt lock till kajak?

Jag funderar på att köpa en begagnad kajak, tror modellen heter modell P&H Capella RM MK1. Den har fyrkantiga lock till skotten som behöver bytas ut. Är det ngn som vet om det går att köp sådana lock i Sverige? (Hittar bara att de säljs i UK).
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Tusen tack för länken. Jag bestälde båda luckorna från UPandunder och det verkar funka fint. Priset 78 GBP. Kanotcentrum har inte denna modell och kan inte fixa reservdelar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips