Bra regnbyxor med dragkedjor vid bensluten

Någon som vill tipsa om relativt lätta regnbyxor med dragkedjor vid bensluten så att de kan dras på med kängor på?

Bra om priset inte är mycket över 1000 SEK.
 
Var ute efter liknande byxor och upptäckte genast att öppningen måste vara väldigt stor (minst upp till knäna) om du ska lyckas trä igenom skon. Försök hitta byxor där dragkedjan börjar väldigt högt upp, jag har några som börjar vid midjan. Mer specifikt dessa, väger 200g och härligt att kunna ventilera när regnet lättar.
 
Håller absolut med tidigare framfört: Ska du vara säker på att inte behöva ta av kängorna vid av-/påtagning, och inte riskera att smutsa ner insidan av byxorna, så är det dragkedja hela vägen som gäller.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Jag skaffade själv ett par Black Diamond Liquid Point Pants för en dryg månad sedan.
De är dock lite dyrare iom att det är Gore-Tex men de kan jag rekommendera.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips