Lågviktsbrännare - billig?

Allt man eldar är gas oavsett det är trä,bensin eller fotogen.
Bensinkök är också gaskök,spritbrännare är gaskök liksom lägerelden.
 
Man brukar benämna köken efter drivmedlet.
Det är en förgasare på bensin/fotogenkök.
Ett annat ord för att beskriva den kökstypen är förgasarkök.

Plasma brinner utan föregående förgasning. :)
Även vissa sprängämnen brinner/detonerar utan föregående förgasning.

Men under lite mer normala förhållanden krävs förgasning av bränslet.

/John
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Ja exakt ,förgasningen är nödvändig för att sprida ut ämnet så syrehalten runt den möjliggör förbränning.

Krut kan brinna med mindre i fast form men det är för att krut är försett med eget syre.

Vidare kan vanlig fett kan t.ex detonera om det är i en högtrycksmiljö med rent syre ,därför får man aldrig ha fett på gängor till syrgastuber.
 
Mitt inlägg om "gas" var uppenbarligen svårtydligt. "Gas" avsåg lätta kolvätten, propan och butan. De har förvisso låg kondensationspunkt vid normalt tryck. Dock är "gasflaskor" (gasol tror jag är ett sådant varumärke?) trycksatta för att hålla huvudelen av bränslet i flytande form. Den snabba förgasningen som sker inne i behållaren vid användning kyler behållaren och kan leda till en köldlop och att gasblaningar separerar. I värsta fall slutar köket helt att fungera. Problem beskrivs i bifogad video. Dock rekommenderar jag multifuel kök framför hans lösning eftersom en överhettad gasbehållare kan explodera otrevligt. https://m.youtube.com/watch?v=kykjYEm4I7M
 
Smart alternativ är att köra gas bara man får tag i behållare.

Då kör man mf kök eller t.ex Optimus Vega som kan vätskemata och köras med gas.

Vanliga gastuber har en del propan och detta har tryck nedåt -35 ig --40
men så man har lite marginal - högre höjd bortanför -40 lätt.

Dock har man kanske bara 25% propan , resten gasar inte så mycket
vid 0 grader om vi hoppar isobutanet som utgör kanske 25% till.Detta sticker vid runt -10

Med tuben uppåner så vätskematar man köket med propanet/isobutanet som tryckkälla istället för och pumpa bensinkök nedåt många minus.

Man kör med butanet.

Sen kommer ju köket fungera ett litet tag med tryckgasen(propan nedåt -40 och -10 för isobutan) när butanet är väck.

Viktiga är att inte mata köket med tuben upprätt för då åker drivgasen propan direkt och då sitter man där
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.