Naturarvet förvärvar ännu en skog – bevaras från avverkning
Sveriges gammelskogar är inte bara fina att vandra i, de är också viktiga för klimat och biologisk mångfald. Nu bevaras en ek-bok-skog utanför Falkenberg för framtiden.
Ekås Gammelskog i Falkenbergs kommun. Foto: Lo Jarl
Naturarvet har nyligen förvärvat ek-bok-skogen Ekås Gammelskog i Falkenbergs kommun. När Naturarvet nu blir ägare av området så kommer skogen att skyddas från avverkning och annat skogsbruk. I stället kommer bland annat död ved få vara kvar och bli livsmiljö för bland annat insekter, lavar och svampar vilket bidrar till arternas mångfald.
– Svamparna lagrar i samarbete med träden stora mängder kol i skogsmarken. Biologisk mångfald och klimatnytta går hand i hand, säger Lo Jarl, verksamhetsledare i Naturarvet.
Svartsundets gammelskog är en annan skog som Naturarvet förvärvat. Foto: Karin Alfredsson
Naturarvet är en insamlingsstiftelse med ändamålet att förvärva och bevara skyddsvärd gammal skog. Hittills har de förvärvat 621 hektar gammelskog och i samarbete med andra aktörer bidragit till att skydda ytterligare 59 hektar.
– Det känns fantastiskt och vi blir ödmjuka inför att så många människor och företag vill vara med och bidra till att bevara vår viktigaste kolsänka och artbevarare i Sverige - gammelskogen, säger Lo Jarl.
Om Naturarvet, de hotade svenska gammelskogarna och varför de är viktiga.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Allmänt om friluftsliv Bästa sättet att fästa Gränsfors yxa på ryggsäck med MOLLE?
- Allmänt om friluftsliv Vård av uppblåsbara liggunderlag
- Allmänt om friluftsliv Hur motverka imma på glasögonen?
- Överlevnad Jag vill leva i vildmarken en längre period, möjligen över vinter.
- Överlevnad Vad gör jag för fel med tändstålet?
- Allmänt om friluftsliv Stormköks brännare får igen gas
- Allmänt om friluftsliv Garmin och Garmin connect
- Allmänt om friluftsliv Etikett vid bastu
Man kan ju tycka att landstingen och kommunerna skulle kunna driva sånt här själva men förr eller senare kommer det väl fel person på plats :(