Första svenskarna BASE - Eiger Nordwand

Swedish BASE team blev 22 Sep första svenskar att hoppa Eiger Nordwand i Schweiz.

Av: ERI

Klockan 1300, 22 Sep 2003 hoppade Swedish BASE team som första svenskar utför Eiger Nordwand i Schweiz. Exit är på cirka 3500 m i form av en svampformad stenformation. Läs teamets egna ord genom Martin Roséns rapport:

" Ett 1000 mter högt fall från en friliggande sten ute i luften. En sinnesjukt hård vandring som börjar på 2800 meter och som sedan fortsätter upp till nära 3500 meter. Det känns som du inte har någon ork kvar, Det känns som du andas rakblad och ditt huvud värker i den tunna luften. Nu ska vi äta Rösti, vi ses "

Hoppet gjordes som en del i ett filmprojekt som teamet är i Schweiz för att genomföra.

Läs mer om teamet

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Princeton
Har du problem att hitta julklappar i djungeln där ute? Vi hjälper dig 3 kommentarer
Utsidans monter
Utsidan deltog med monter på Vildmarksmässan 2003 och bjöd på småföredrag i vårt "Speakers Corner". Här är några bilder ... 2 kommentarer
Vinter i Oktober
Fredrik Johansson vandrade fyra dagar i Helags, och upplevde fyra årstider. 11 kommentarer
Strömstad skärgård översikt
Karta med specialinformation för aktiviteter i Strömstad skärgård. Information från sjökort, ekonomisk karta med symboler. Traditionell inplastad ... 2 kommentarer
outside_1
Ett 84 sidigt tjockt nummer med otroliga artiklar från äventyrsvärlden! 1 kommentar

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.