På tur genom Pärlälvens urskog

Det här är Peter Perssons sista film i serien "De stora skogsäventyren". Pärlälvens fjällurskog ligger i Jokkmokk och Arjeplogs kommuner.

Av: ulindh

Pärlälvens fjällurskog är ett riktigt vildmarksparadis, du kan vandra och paddla i dagar utan att träffa andra människor. Här finns några av landets sista, stora gammelskogar som har skyddats från avverkning. Det är en av få platser i Sverige där du kan stå på en bergstopp och ha milsvid utsikt över obrutna gammelskogar åt alla håll.

In i Vildmarken - Peter Persson - både vandrar och paddlar en packraft i området. Följ med på en tur i den milsvida gammelskogen:

De stora skogsäventyren.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2018-03-10 11:29   UteMats
Verkligen sevärd. Skapar svårt utesug...
 
2018-03-10 19:35   hansnydahl
Mycket sevärd. En positiv vandrare trots gott om blodsugare. Fiskar gädda, harr och aborre - ser älg och björn. Stor bredd på naturupplevelserna. Synd bara att denna urskog hotas från flera håll, samtidigt som Sverige kritiserar skogsbruket i länder som har betydligt mer urskog kvar än oss.
 

Läs mer

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Hur gör man vandringen till något som barnen vill göra om? Skogsmulleledaren Kristin Malmcrona Friberg ger sina bästa tips!
Vad ska packas och vad behöver skaffas för en lyckad familjevandring? Victor Solli, pappa och butikschef på Naturkompaniet, ger sina bästa råd.
Utsidan ställer tre frågor till en av författarna, Anna W Thorbjörnsson.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips