En givande resa

Roadmonkey Adventure Philantrophy är en researrangör som specialiserat sig på "volontärturism" ­- det ibland något krystade giftermålet mellan vidsträckta resor och samhällstjänst. När vi bad Mike Kessler att kolla upp Roadmonkeys cykelturer i Vietnam var han skeptisk. Men nu jobbar han för företaget!

Av: outside

Roadmonkey Adventure Philantrophy är en researrangör som specialiserat sig på ”volontärturism” ­- det ibland något krystade giftermålet mellan vidsträckta resor och samhällstjänst. När vi bad Mike Kessler att kolla upp Roadmonkeys cykelturer i Vietnam var han skeptisk. Men nu jobbar han för företaget! AV Mike Kessler | UR Outside nr 1-2010 Tanken ekar i mitt huvud som ... Relaterade artiklar:

  1. Tommy pausar (?) Antarktis-resa

Källa: Outside Online

Läs resten på Outside Online

Läs mer

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Fler kvinnor än någonsin har anmält sig till nästa års Vasaloppet. Nu fortsätter arbetet för att få fler kvinnor att även anmäla sig till cykelloppen.
En skildring av öden och äventyr i sydvästra Afrika under nådens år 2017. Om en 3000 km lång irrfärd i främst Namibia och Angola. De efterlämnade ... 5 kommentarer
Visst är det smidigt med färdiga frystorkade rätter på turerna men att torka och göra sina egna rätter är inte särskilt svårt. Planera lite och prova ...
Andra delen av Lasses cykeltur genom östra Afrika. Den här gången får ni läsa om vägen till Karamoja i Uganda samt jakten på Sir Wilfreds Thesigers ... 4 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips