Älskar allt som har med friluftsliv att göra. Jag har vandrat 1000-tals mil genom 16 länder - Sverige, Norge, Danmark, Polen, Estland, Lettland, Litauen, Tyskland, Liechtenstein, Österrike, Frankrike, Portugal, Schweiz, Italien, Slovenien, Tjeckien. Tog jägarexamen 2017 och jagar hela hösten och vintern!

Ängar mig åt friluftsliv året runt!
2012 Utsedd till ÅRETS NÄRÄVENTYRARE 2011
2013 Startade hela eventet EN UTENATT I MÅNADEN (Tälta året runt)
2014-2015 FÖRST I SVERIGE att bestiga samtliga Sveriges 25 landskaps högsta toppar. Har även besökt samtliga Sveriges 30 nationalparker.
2017 jägarexamen
www.vandringstjejen.se

Användarnamn: Vandringstjejen

Intressen: Friluftsmat, Expeditioner, Vandring, Jakt, Ridning, Utförsåkning

Mer på profilsidan


Premiär för rådjursjakt - hittar vår tax Norma några rådjur?

1 oktober är premiärdag för jakt på rådjur med drivande hund.

Vi jagar med vår tax Kolmilans Norma som är svensk och finsk jaktchampion.

Naturligtvis fort vi ut på jakt på en av våra jaktmarker den 1 oktober och syftet med dagen är egentligen att få Norma att komma igång. Ibland kan det ta en liten stund innan hundarna förstår att de faktiskt kan få lämna sin husse eller matte eftersom det varit jaktuppehåll sedan 31 januari.

I videon nedan berättar jag hur en Garmin GPS fungerar och ni får se vår tax Norma driva rådjur. Jag har själv en Alpha 100 gps och en Garminklocka som jag också kan se Norma på. Min GPS använder jag även när jag vandrar eller går på tur på fjället. En bra extra säkerhet och ett bra komplement till karta och kompass.

Ha en fin dag!

/Helena

♡ Hitta mig på internet: ♡

Läs mer i bloggen

Emmylundsmossestigen är en naturskön vandringsled som slingrar sig genom Törnskogens naturreservat i Sollentuna.

Denna 3 km långa slinga erbjuder en lättillgänglig och varierad vandring genom olika naturtyper, inklusive åkermark, hagmark, blandskog, hällmarkstallskog och förbi Emmylundsmossen .

Leden är väl markerad med blå trianglar, men det finns ett ställe där man lätt kan gå rakt fram istället för att svänga vänster på grund av en markering med en cykelled som också är blå . Det är därför bra att vara uppmärksam på vägvalet vid detta tillfälle.

Upptäck Uddbysjön runt – en pärla för naturälskare

Letar du efter en lagom lång vandringsled som bjuder på vacker natur, rofyllda rastplatser och en känsla av äventyr? Då är Uddbysjön runt i Vallentuna något för dig.

En stillsam resa genom Törnskogens själ – Min vandring på Hällmarksslingan

Det finns stunder i livet då naturens tystnad säger mer än tusen ord. En sådan stund fann jag och vår tax Puma under vår vandring längs Hällmarksslingan i det vackra Törnskogens Naturreservat, ett stycke orörd naturpärla strax nordväst om Stockholm.

Törnskogens Naturreservat är en del av Sollentuna kommun och sträcker sig över cirka 360 hektar. Det är ett av de mest artrika och varierade naturområdena i regionen, med allt från djupa barrskogar och hällmarkstallskogar till fuktiga kärr och dramatiska klippbranter. Det är ett område där naturen får vara just natur. Vild, vacker och levande.


Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg