Jag är förmodligen en av de sista i världen som börjar använda kompressionskläder. Några saker har fått mig att vänta så länge.
- Kompressionsplaggen ökar enligt studier inte kapaciteten (oavsett vad tillverkarna påstår). Möjligen blir återhämtningen efter maraton snabbare om man använder kompressionsstrumpor veckan efter loppet!
- När kläderna blev populära bland motionärer för några år sedan var de väldigt dyra. Jag tycker inte det är ok att köpa tights för 1200 kr.
- En bekant (springer både längre och snabbare än mig, alltså är allt han säger sant) hade provat men tyckte att problem med skavsår mellan skinkorna ökade vid långa pass då de trycktes ihop mer. Jag gillar inte skavsår i röven.
- Vid de tillfällen jag fallit för trycket och provat i någon butik tyckte jag att de inskränkte rörelserna (flera år sedan). De var helt enkelt så tighta att jag tyckte det tog emot när jag rörde mig.
Men i sommar fick jag chansen att köpa ett par billigt från en provkollektion. Eftersom priset var bra och de var snygga var det dags att testa. Börjar faktiskt tröttna lite på att alla min tights är svarta. Dessutom kändes det som jag kunde röra mig mer obehindrat i dessa än i plagg jag provat tidigare. Några löppass senare var jag tillräckligt nöjd för att kunna tänka mig ytterligare ett par. Kompressionen gjorde mig knappast varken snabbare eller mer uthållig, men jag gillade känslan tightsen gav. De var helt enkelt sköna att springa i. Dessutom klart snyggare än mina gamla. Bara det gjorde att jag kunde kapa minst 30 sekunder per kilometer.
Förra veckan köpte jag mitt andra par tights med kompression. Denna gång ett par Skins. De är naturligtvis fortfarande alldeles för dyra (1200 kr hos vissa handlare) men XXL sålde dem för 400 kronor på nätet. Klart prisvärt! Och nej, inget rövskav så här långt. Har sprungit upp till 2 timmar men får väll återkomma efter en riktigt lång tur...
Läs vidare på:RunPerRun.blogspot.com



Gav mig iväg klockan 7 och efter 4 timmar och 40 minuters löpning kunde jag glatt konstatera att jag inte hade några skavsår i röven alls. Faktum är att det var riktigt skönt att ha lite kompression även vid långa pass. Så nu kan ni äntligen sova gott igen. Långpass + kompression = utmärkt!

Riktiga män använder tajts! Stålmannen, Läderlappen och till och med Robin Hood, så det är väl lite synd om den där halvapan Tarzan, haha.
Jag tycker det är lite diskriminerande att damernas tajts är så jäkla snygga i massor utav färg medans det i herr mest finns svart.
Du har så rätt! Om inte Tarzan bodde i en så varm djungel skulle han garanterat också ha tights, snygga och lite färgglada!
Såg de här;https://heyheys.com/collections/all
Gillar de med typografi över Yosemitie.
Placeboeffekten, är inte att förakta, men jag har också hört att det inte fnns så mycket, om ens något riktigt beleägg för effekten av kompression.
Placebo funkar på så mycket... Har upptäckt att jag tycker det är skönt att springa med lite kompression. Vad gäller tider, uthållighet och återhämtning ser jag inget som tyder på någon annan effekt. Men har inte hunnit springa så mycket med dem än (mycket shorts under sommarens pass). Stämmer bra med studier jag stöt på. Läste däremot en artikel där man undersökt återhämtningen hos maratonlöpare. Enligt den hade de som gick hela dagarna i kompressionsstrumpor i 2 veckor (tror det var 2 v)efter loppet snabbare återhämtning än kontrollgruppen. Det är den enda positiva effekt jag hört talas om att kunnat visas med kompression. Men är det skönt att springa i dem duger det gott åt mig!