Naturdagbok för år 2025. Betraktelse varje vecka.

Naturintresserad ålänning

Användarnamn: jättensinger

Intressen: Fågelskådning, musik, litteratur, sport, skrivning

Mer på profilsidan


Byträsk, Geta, Åland

20.7.

Värmen har kommit. Över tjugo grader varmt redan på morgonen vid åttatiden. Kyrkkajor och ringduvor sitter ödesmättat på telefontrådarna vid åkrarna vid Holms väg. Möts av en grön algröra i vattnet vid flotten nere vid Byträsk. Tämligen tyst här. Tusentals blomflugor surrar i vassen. Rörsångaren sjunger lojt och tillfälligt bredvid mig. Taltrasten hörs från andra sidan. En grågås lyfter från vattenytan och ger sig iväg. Känns lite som att sitta i en tropisk regnskog här. Gräsmattan runt träbänken är inte klippt på en tid. Nu kommer ett gäng på tio grågäss flygande och landar i träsket. Strax därpå fem till. Trädgårdssångaren vaknar till och sjunger en ton. Nu strömmar plötsligt hela Getas population av grågäss ljudligt kacklande in över träsket från väster. Jag skulle uppskatta att de är ett hundratal. De lägger sig i träsket. Är det här något slag av flyttbeteende? Kanske det finns gott om föda i det grunda träsket nu? Allt tystnar för en stund. En trana ropar i norr. Gransångaren tiltar på från andra stranden.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer i bloggen

Byträsk, Geta, Åland

11.7.

Sitter så in i vassen skyddad här. Ingen sikt utåt träsket. Lyssnar på alla ljud: vindens sus i vassen, trädgårdssångarens pladder, en avlägsen ringduva från andra stranden. Fågelsången har tystnat. Näktergalarnas konsert är över. Någon vipa och spovhona har redan dragit söderut. Det är högsommar. En rödhake knäpper "höstlikt" till. Tranorna ropar bortifrån åkrarna i norr. En koltrast börjar sjunga försiktigt och får svar av en tärna som kommer förbi på sitt fiskestråt. Vinden ligger på från norr och får vassen att böja sig och kittla mig i ansiktet där jag sitter. Solen kommer fram bakom molnslöjorna.

Byträsk, Geta, Åland

6.7.

Det är fuktigt i luften som i en regnskog efter allt regnande. Men mördarsniglarna trivs och det är grönt överallt. Nu uppehållsväder. Kommer hit vid halv åtta. En rådjursfamilj hoppade framför mig på Holms väg. Mamman hade lärt ungen hoppa precis som hon. Lommen hälsar mig ljudligt välkommen. Trädgårdssångaren joddlar på.  Gula näckrosknoppar sticker upp ur vassen vid flotten. En koltrast sjunger från andra sidan, annars är det ovanligt tyst här. Bara vinden som går i vassen. Sommaren går in i andra andningen. Färgerna är dämpat grågröna. En vassångare, kanske rörsångaren, kommer och presenterar sin familj i vassen bredvid mig. Jag skymtar dem där de prasslar omkring ett tag.  Det klarnar upp. En fluga vilar på ett fuktigt näckrosblad. Då börjar trastsångaren sjunga. En skräntärna flyger förbi mig på nära håll och kommer tillbaka. Tydligen fiskar den här. 

Byträsk, Geta, Åland

29.6.

Jag är tidigt i farten. Kommer hit vid sextiden. Det är tydligt att någon sköter om stället. Fyra plankor har lagts ut som spång till flotten och vassen som växte upp genom springorna är nu slagen. På väg hit låg ett rådjurskid med sina två nyfödda killingar i fodergräset på en åker. Man såg bara huvudena som stack upp. Bondrosorna blommar nu som bäst. Här vid Byträsk sjunger trädgårdssångaren alldeles intill och trastsångaren i norr. Talgoxungarna jagar varandra lekfullt i strandsnåren. De är verkligen nyfikna och kommer fram och säger godmorgon. Det är en klar morgon efter allt regnande, med vind norrifrån. Vassen har vuxit en meter hög och skymmer sikten omkring mig där jag sitter. Sädesärlan är också stolt mamma till två helgrå ungar som redan är lika stora som hon. De sitter i strandalarna och putsar sina fjädrar. Gransångaren berättar sin historia om "salt sill" och en rödhake tickar i vassen. Nu vaknar sävsångaren också och börjar sjunga, kanske på sista versen för den här sommaren.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips