X-LITE RS havskajak, nybörjar vänlig??

Jag har kommit över 2 X-LITE RS havskajaker någon som har erfarenhet av dessa? Jag är helt grön på det här och undrar om den här modellen är nybörjarvänlig? eller har jag helt tagit mig vatten över huvudet ;)
 
Antar du menar Point65 X-lite? I så fall är de finpaddlade men ganska utmanande. Liten initialstabilitet och ganska liten sittbrunn. Bra respons på att få fart och manövrera, dock. Man ska väl inte vara överdrivet stor i kroppen om man ska trivas i den. Men, som vanligt, man kan anpassa och träna sig till att åka bra i nästan vilken kajak som helst. Sjötimmar gör mer skillnad än kajakval.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
ja,jag menar point 65 x-lite. Har aldrig suttit i en kajak eller kanadensare. men till våren ska det bli av. Jag är kort , bara 1.50. så utrymmet blir nog inte det största problemet. oroar mej mest att det ska kännas instabilt.
 
Min sambo är 1,65 och väger dryga 55 kg. Hon paddlar X-lite sedan snart fem år tillbaka och tycker den är den kajak som passar henne bäst. Med hennes vikt har hon heller inga problem att ta mycket packning när vi är ute på övernattningsturer.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.