Weekendvandring i Europa

Sambon och jag tänkte ta en (mini)semester på tu man hand för första gången sedan vi blev föräldrar för nästan tretton år sedan. Vi är båda mest sugna på att komma ut i naturen - men hur lyckas man med det om inte själva resandet ska äta upp all tid? Vi hade från början tänkt att åka till Madeira, men det fanns inga vettiga weekendflyg dit. Alghero, Sardinien? Dolomiterna? Tips mottages tacksamt!
 
Zürich kan vara ett alternativ. Bra flygtider med SAS.
Finns fina vandringar strax utanför Zürich, eller så kan man ta tåget till t.ex. Interlaken eller Lugano.
Det blir ju några timmars resa, men jag och sonen var i Interlaken i höstas. En makalöst fin helg, där vi fick vårt lystmäte på vandring stillad med råge. Passar dock inte tidig vår; de bästa vandringarna är ju på hög höjd.
I vår (mitten av april) ska vi två och dottern till Lugano, vars placering på sydsidan av alperna bör tillåta vandring på lite högre höjder redan så tidigt på säsongen.

Utan att ha kollat flygtider:
- Om man står ut med Ryanair så är Bergamo att rekommendera. Ligger i kanten av alpernas sydsida. Fin stad med gammal mysig del och modern del med riktigt bra shopping.
- Korsika o Sardinien har båda mycket bra vandringar.
- Costa Brava (flyg till Barcelona eller Girona (Ryanair!)) är mysig. Dock blir transporterna kanske väl tidskrävande. Men det finns ju vandringar i bergen ovanför Barcelona resp. utanför Girona.



Ha en riktigt skön minisemester!
 
Mycket beror ju på vilken årstid ni tänkt er.
Titta på lågprisflyg typ Norwegian + förbeställd dörr-till-dörr-transfer till/från flygplatsen till/från någon fin bergstrakt. Det blir lika snabbt, men sammanlagt billigare än en paketresa, och ni får precis det som ni vill. Norwegian (men det finns fler) flyger exempelvis till Geneve (någon dryg timmes väg till fina alpvandringar), Salzburg (dito), Venedig (Dolomiterna, Gardasjön) Split (kroatiska kustberg), Dubrovnik (Montenegro) och Krakow (två timmars lokalbuss från Tatra, bäst i juni och september-oktober). Andra bolag flyger till bl a Innsbruck, Torino, m fl "strategiska" ställen för fina alpturer.
Korsika eller Genua med Cinqueterre är nog också åtkomligt inom rimlig restid, och vackert på våren.
Reser ni kvällstid fredag-söndag, så kan ni vara ute på vandring hela lördagen och det mesta av söndagen, med en övernattning på någon mysig fjällstuga.
 
Vi har också letat efter en långhelg med hela familjen (barn och barnbarn) och kommit fram att Malaga är ett bra mål eftersom alla inte kan eller vill vandra. Norr om Malaga med en timmes bilfärd finns Carmino de Rey (se tidigare tråd). Det finns säkert en del andra vandringar med. Fördelen är att det finns direkt flyg med både Ryanair och Norwegian.
Mvh Veni
 
Håller med om att Malaga kan vara ett bra val (som jag glömde att ta med i mitt inlägg ovan).

Lite inspiration/idéer kan man kanske få av denna vandringsbeskrivning, och klickar man på "Malaga" i denna karta så får man tips på fyra områden att vandra i.

Ett annat flygmål som jag missade i mitt förra inlägg är Geneve. Från Geneve når man på bara några timmar många av de stora bergmassiven i Alperna.
Är man där tidigt/sent på säsongen så kan man gå i lägre berg. Vår familj hade en jättefin vandring i Jurabergen ovanför Geneve/Genevesjön, liksom en riktigt trevlig vandring genom/mellan vingårdarna närmare Montreaux.
Ovanför Montreux finns mycket fin vandring på/kring bergstoppen Rochers de Naye
 
(...) Norr om Malaga med en timmes bilfärd finns Carmino de Rey (se tidigare tråd). (...)
Bara för att det ska gå att söka på namnet: Caminito del Rey heter den gamla hisnande stigen. Tyvärr numera tillfixad på ett IMHO alltför tillrättalagt sätt. Dock fortfarande mycket sevärd.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.