Vita blixten + NNN BC Magnum

Hej forumet! Min fråga är vad ni tror om att man monterar på ett par NNN BC Magnum-bindningar på Vita blixten-skidorna. Det är något som jag funderat på i ett par vintrar nu, men det känns lite friskt vågat då jag inte har erfarenhet av att bygga egna skidpaket. Jag har läst på forumet om att folk övervägt att göra detta, men inget om hur det faktiskt blev.

Jag vill ha ett par billiga snöpulsarskidor (det räcker gott om jag bara tar mig ut i skogen) men slippa onda armekängor och original-bindningarna som så många verkar tycka illa om.. Och Epok-bindningarna har ju knappast heller fått fin kritik.

Åsikter?
 
Borde inte vara några problem. Jag har satt ett par NN BC på ett par gamla träskidor - dock inte vita blixten utan ett par lättare civila. Lagom långa skruv och lite noggrannhet vid monteringen blir det så bra så. Skruvhålen från de gamla bindningarna satte jag igen med lim (eller silikon?) innan jag monterade BC-bindningarna. Se kass mobilbild på resultatet. ImageUploadedByTapatalk1415130674.125756.jpg
 
hejsan
ska du ut bland stock och sten med minimalt med snö så kanske vita blixten är användbart annars så skulle jag hellre rekommendera ett par beggade telemarkskidor.. stålkanter brukar vara trevligt och framförallt korta eller långa stighudar...
skall du pulsa i djup snö så är det låånga skidor som gäller.
mvh
 
Hej!
Jag har just en sån setup som komplement till vanliga turskidor till ffa toppfågeljakt. Rätt hemska skidor, långa o tunga och bär dåligt i förhållande till längd o bredd. Brättena gräver liksom ner sig och går mer igenom än över hinder.
Satsa på lite bredare vanlig turskidor ist eller ett par tegsnäs ellet olskogens. Men visst funkar det nån enstaka tur.
Gammla telemarksskidor från tidigt 90 ska du inte köpa, inget spann så går inte att valla för fäste och stålkanter har du liten glädje av i skogen.
 
Du är inte ensam. Jag har, precis som ovanstående skribent en sådan kombo till toppjakten. Så visst funkar det. Måste också påpeka att de skidorna kommer till sin bättre rätt när de får riktiga bindningar.
 
Gammal tråd men kan inte låta bli att dela med mig av dagens installation, som förberedelse inför toppjakt. Får se hur väl pjäxorna står sig i kylan.
IMG_7764.jpeg
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips