• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Vinter i Abisko 2010

Jag undrar om det finns någon som jag som vill eller har tänkt att åka upp till Abisko under våren för att åka skidor, äta gott och titta på norrskenet.
Jag har inte åkt så mycket skidor men tycker det är väldigt kul. :)
 
Ett litet tipps....

Hejsan,

eftersom mina lapplandsplaner stavas Sarek den här vintern är jag inte mycket till sällskap till just Abisko, även om jag villigt erkänner att STF's turiststation i Abisko tillhör mina favoriter. Har ätit en av de bästa köttbullar med potatis och lingonsylt jag någonsin serverats just där :)

Det finns dock ett litet problem med kombinationen Vår + Norrsken. När man väl kommit fram till våren, eller alla fall vårvintern, är det typ slutet av April man normalt talar om. Och även om det på många sätt är den bästa tiden på vintern med långa dagar och relativt stabilt väder är det helt fel tid att kolla in norrskenet. Det är helt enkelt för ljust för att det ska vara lätt att se norrskenet.

Vill man se norrsken är det klart slugare att åka upp i midvintern, bäst är runt nyår då solen inte stör i någon större utstäckning...

/ Stefan
 
Jag undrar om det finns någon som jag som vill eller har tänkt att åka upp till Abisko under våren för att åka skidor, äta gott och titta på norrskenet.
Jag har inte åkt så mycket skidor men tycker det är väldigt kul. :)

Jag kan mycket väl tänka mig att åka upp ett par dagar och åka längdskidor, äta gott och spana efter norrsken. Trivs mycket bra i Abisko och gillar att åka längdskidor.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips