Det blåser
Nja, jag skulle nog vilja slå ett slag för att titta på ett vindtåligt tält.
Utan att ha haft vindmätare med mig kan jag av egen erfarenhet notera att MÅNGA får problem när det blåser upp i fjällen. Även vid "normal" hård vind i fjällen (kanske 15-20 m/s i byarna) så har jag sett otaliga tältare som stått och kämpat med sina tält i blåsten.
Dom stackare med ryggås är ofta totalt sänkta och de med enklare kupoltält och tunneltält med få stormlinor har sällan fått sova gott. Så även om tältet står kvar så vill man ju sova oxå.
Som sagt, utan att veta styrkor så har jag snart sett vid varje vandring jag gjort sett folk med problem.
För min del letar jag efter ett rymligt vindstablit tält som man kan använda som basläger i fjäll och berg. TNF ve25 verkar som ett ganska tryggt val där även om jag skulle föredra ett tält med innertält kopplat i yttertält.