Vilket lim?

Finns det andra alternativ än Liquisole?

Det är må hända ett bra lim men är svårt att förvara. Skulle vilja ha ett lim för tex-textilier/skor m.m som klarar att "böjas" utan att det krackelerar.
Alternativ?

/Anders
 
Förvara den Liquisole tuben i frysen efter att du öppnat den första gången. Ta fram den några timmar innan du behöver använda den så att limmet tinar, sedan på med korken och in i frysen igen. Mina tuber håller sig fräscha i många år med denna behandling.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Skomakarimportens sullim håller väl liksom Norska Kløvfix. Har en kamrat i Norge som fixat fram det sen det försvann från COs hyllor.
 
Tack alla för era svar! :)

Var på Jula och inhandlade denna: http://www.jula.se/flexlim-strong-ms030-504042

Har testat den på min gamla gore-texjacka och det verkar mycket lovande.
Luktar inte så starkt samt är relativt lättarbetad. Ganska seg i konsistensen jmf med Liquisole men fungerar bra ändå. Kan dessutom förvaras i rumstemp.

/Anders
 
Liquisole, Repair Extreme, Marin & Teknik

Hej, är det någon som har erfarenhet av samtliga av dessa?

Jag brukar använda Repair Extreme hellre än Liquisole i de flesta fall då det inte är amorft lika länge och därmed mycket smidigare att handskas med men jag upplever det som att Liquisole är något starkare samt på vissa material fäster bättre, dock tycker jag att det är drygt att arbeta med pga att det "flyter" så pass lång tid efter att man aapplicerat det.

Vad är era erfarenheter av t.ex Casco Marin & Teknik?

Mvh
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips