Vilken led efter Via Lara i Nissedal?

Jomen i "Gå Telemark" finns beskrivningar i ord, och jag har för mig att det är lite grupperat så att en och samma led beskrivs på topon, samt på två andra sätt - minns inte riktigt hur, men jag skulle nog ändå kalla den för utförlig.
 

avslut210607

Avslutat
Nu blev jag osäker och var tvungen att gå till bokhyllan och kolla. I min Gå Telemark, tryckt 2006, finns inga kommentarer/meningar som beskriver leder. Det finns en översiktskarta med alla leder på Haegefjell (t.ex). Sen finns toposkisserna (2-3 leder per sida) och så en lista med lederna där FA, svårighetsgrad och eventuell stjärnmarkering finns med.

Tre ställen, men inga beskrivningar i ord överhuvudtaget. Så trist. Förare är ju annars ofta fullspäckade med humor och historier..
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.