Vilka tillverkare ska jag kolla på för tält till sommarfjället

Jag söker inte tips för ett specifikt tält utan mer vilka märken/tillverkare som generellt gör bra tält för de svenska sommarfjället. Vi har just nu ett Hilleberg Nallo 4GT som ska säljas och av olika skäl ersättas med två stycken tvåmannatält. Vi ska vandra Abisko-Keb i sommar och det ska alltså vara två tält som passar för detta. Det är alltså ingen expedition och i värsta fall är det inte lång att gå till tryggheten i en fjällstuga/raststuga. I en perfekt värld skulle jag köpa två HB men nu är det inte ekonomiskt möjligt. Budgeten ligger på 8-10K och jag tittar på begagnatmarknaden. Det tar lite tid att googla runt och läsa på om märkena så därför undrar jag.
 
När vi är ute 4-personer kombinerar vi två tält, ett med GT-absid för extra utrymme för packning och ett vanligt 2-p för bara att sova i. Det senare funkar ju även som spaciöst 1-p tält för soloturer utan att vara orimligt tungt. I vårt fall är det Nammatj 2GT och Nallo 2, men andra fabrikat att titta på där inner- och yttertält är kopplade är ex Bergans, Helsport mfl.
Jag noterade att det ex finns ett nytt Helsport Breheimen 2 på en känd begagnatsite till ett bra pris (jag har ingen koppling till säljaren). Det är ett lämpligt tält med bra detaljer och material, och då min dotter har ett sådant som använts i Sarek, Jotunheimen och på långresa i NZ kan jag rekommendera det. Bilden nedan är från en tur i Sarek 2022:

Screenshot 2025-03-18 094950.png
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Durston X-mid 2 p kostar ca 5000. Det är ett ryggåstält som sätts upp antingen med 2 stavar eller "Tent pole" (hur det nu bli på svenska). Tarptent har liknande modell och tycker jag är prisvärda tält.
 
Aldrig MSR i fjällen om du ej köper Expeditionsmodeller men samma vikt och pris som HB då.
Vaude polyester är de billigaste användbara tälten,Kina märket Naturehik kan fungera finns modeller som går att sätta upp ytter separat först jag har skrivit om tester på Fjellforum .no.

Har ett Helsport Ringstind 2p sl + ett HS Himalaya + ett HB unna.
MSR enklare modeller går ej att sätta upp i blåst och regnar det blir innertältet genomblött om man nödvändigtvis vill ha MSR och BA måste man ordna med egna eller färdiga lösningar för att sätta upp ytter tältet först. (har även beskrivningar av detta på norska web sidan)

Beg. som ej är UV skadat eller delaminerat som vissa HB gör men då kanske efter 20-30 år är bra alternativ men köp tex med blocket paketet och sätt upp och prova eller sätt upp på plats vid direktköp.
(de tält som jag köpt som ej fungerade såldes på plats och uppsatta ev även uppsättning då kunden såg på ,vissa provar ej tältet före resan om de köper nytt eller beg.då bör man första natten börja i god tid före man planerar sova och välja en dag med fint lugnt väder och välja tältplats noga med lutning,stenar,fuktighet i beräkning.)
 
3F UL Gear har jag inte testat själv mer än att klämma på några, men har rykte om sig att vara mer välgjorda än den modesta prisprofilen tyder på. Jag har vänner som är mycket nöjda med deras Lanshan-tält i olika varianter. Kan ni tänka er stavtält, så kanske värt att kolla upp; de verkar inte sällan dyka upp på andrahandsmarknaden också.

Luxe Outdoor är tyngre och nog mer utpräglat lågprismärke, men hört/läst om flera som går i fjällen med dem och är nöjda.

Tyska Vaude och brittiska Vango har haft flera prisvärda högkvalitativa bågtältmodeller av "nordisk" typ (där innertältet reses skyddat efter, eller samtidigt med, yttertältet).

Själv har jag varit väldigt nöjd i 13+ år med min Ringstind SL 1-2 från Helsport, men de är ju inte särskilt billiga och ägarbytet gör mig lite osäker på om de tänkt hålla samma höga kvalitets- och kundserviceprofil som förr. Men ett äldre välhållet second hand-tält från Helsport kan nog vara ett kap.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips