Vilka kammar?

avslut210607

Avslutat
Jag håller faktiskt med dig Gahne.

Jag har camalots dubbelt upp till 3 och en 4a men de har på senare tid fått ligga kvar i bilen.

Min erfarenhet är att det ofta uttryckligen står i förare om man behöver större kammar på leden än upp till cirka 2.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Skaffa en kompis som ska resa till kanada el usa. Beställ från amerikansk webshop, med adress nånstans där kompisen kan plocka upp grejerna... Det blir klart billigast, om man nu har möjligheten. Skall man skaffa ett helt rack BD C4 (det enda rätta) så kan det va värt att invänta en sådan möjlighet!

Varför C4? Hmm, alla jag känner gillar dem... Inkl jag. Men dragons, wc, mfl är säkert ok de med. Glöm lågprismärkena. De funkar, men du kommer att vilja ha finkammar till slut i alla fall!
 
Tack för alla svar. Vi får se om det blir camalots eller dragons i slutändan ändå även om de smärtar mer i pengapungen. Har kanske en kompis som är på väg mot USA snart så det kanske blir lite billigare där.
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Om det står i en förare att man behöver kammar i storlek #2 tex; vilken tillverkares storlekar är det som menas då?
 

avslut210607

Avslutat
Det står någonstans i föraren vilken tillverkare de hänvisar till. I Usa stod det ofta i tum på topon, sprickans ungefärliga bredd alltså. Och om jag inte är ute och cyklar helt så stämmer tum ganska bra överens med camalots storlekar. Alltså att en camalot 1 passar ofta bra i en spricka som är 1 tum bred.

Obs, det här är egentligen bara min gissning, det kan hända att det inte är ett konsekvent system.
 
Det låter ju rimligt.
Men till den här då om man inte skulle ha camalot så skulle man dubbla allt mellan 1-2 tum?
http://www.penyagolosa.bravehost.com/Stetind pilar sur.pdf

Double set of nuts from 1-10
Cams from 0.5 - 3.5 with doubles from 1-2
120cm slings x 2
60cm sling x 2
Quickdraws x 10 (mainly 20cm and longer)
50m ropes (60m are useful if you have
them).
Light shoes for descent
Appropriate clothing for the conditions.
Drink and food
Small sack for 2 to carry
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.