Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Veckotävlingen

Resultat omgång 43

Norgefiskaren, 38 p
Ahvenet, 12 p


Ställning efter omgång 43

Ahvenet, 90 p
fiskarlennart, 68,5 p
Norgefiskaren, 52,5 p
pegason, 44,5 p
lausvik, 36,5 p
Trasselkludd, 8 p
Snipjägarn´s grabb, 3 p
Maya, 2,5 p

Artrikedomen i Anders fjord gav honom en promenadseger i veckans omgång. Ahvenets flit med flugspöt gav honom två sillar. Några till så är väl i alla fall julen räddad (och totalsegern för i år lär han väl knappast släppa?). Resten av gänget satt hemma och kurade i det trista novembervädret. Då blir det ingen fisk!
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips