Vaxa nya skidor

Jag köper ett par nya Åsnes Combat Nato Jegerskidor och funderar på förstagångsvaxningen av dessa. Är sedan tidigare en inbiten träskidanvändare och har dålig egen erfarenhet av vaxning.

Hur bör jag bäst preparera de nya skidorna?

Har tänkt använda stighudar (70 cm längd) och undrar även om det ska vaxas på den yta
som stighudarna kommer att täcka? (En god vän säger att man nog inte bör vaxa och valla där,
men jag är osäker på om han har rätt)?

Tacksam för svar :)
 
Varför ska du glidvalla dem..? Du ska ju använda stighudar, och hur du än vallar så kommer glidet att påverkas mer av det än av vallan. Belaget behöver inte heller någon valla för att må bra, det är inte som trä :).

//J
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hej och tack för repliken.
Jag är bara ute efter en första behandling av belaget för att förhindra uttorkning i den torra luften här uppe (Lycksele - Lappland).
Firman jag köper skidorna av kommer att göra en grundvaxning, men bara på den yta som inte täcks då jag använder stighudarna.
Jag tror att detta ska bli rätt.
 
Vaxa

Du ska vaxa hela belagen. Om du använder belagen (dvs inte bara stighudar) så slits de mest under bindningarna, så lägg lite extra kärlek på den biten. För bästa skydd ska de inte hinna blekna mellan gångerna.
 
Jag blir nu lite osäker när uppgifterna jag får går isär.
Specialisten (Rossön Sport) som vallar åt många av Vasaloppsåkarna säger att vaxningen endast ska göras på ytan som inte täcks av stighudarna. Alltså inte under bindningarna då.
De menar att klistret på stighudarna ändå kommer att förstöra vaxningen.

Men, om man nu skulle vaxa hela skidan, kan det då vara något problem som att
t ex stighudarna inte fäster lika bra ??

Lite vilsen... :cool:
 
Tillägg:

Jag tänker också att eftersom man ju för det mesta kör utan stighudar så behöver ju skidorna
skyddet av vaxningen över hela beläggen. Eller hur?
 
Du behöver inte valla alls!

Skidorna glider minst lika bra utan. Sickla bara bort parafinet som redan finns och borsta bort allt. Det är rent nys att belaget torkar. Det finns massor skrivet om detta på skidforum.se

Jag har förut glidvallat och preparerat mina löparskidor för bästa glid enligt konstens alla regler med stenslip, mättning, flourpulver, borstning och allt möjligt. Nu kör jag bara stålsicklat. Funkar minst lika bra. Mina tre sista vasalopp utan glidvalla har jag aldrig åkt långsammare än 5,5h (jodå, jag har åkt många med glidvalla oxå) så jag vill nog påstå att jag förstår mig på att det är viktigt med glid...

Det viktigaste för att få bra glid är skidan (alltså spännst mm), sen kommer strukturen på belaget. Det glidvallan tillför är ytterst marginellt. Turskidan faller på första kriteriet,,,

Ett par turskidor skulle jag aldrig i livet glidvalla. Totalt meningslöst. Parafinet skall bort, sen borstar jag fram strukturen (många nya turskidor ser ut att ha ett bra belag med fin struktur). Klart! Bara att åka. Blir skidorna skitiga under är det bara att rengöra. Mer behövs inte.
 
För att sno den här tråden litegrann:
Ska man eller inte över huvud taget behandla ett par turskidor (inte gjorda i trä) som man köpt nya från affär? Lägger man grundvax eller glider som man gör på ett par längdskidor?
Jag tänker inte på fästvalla nu utan om man kör med stighudar.
 
Vax

Så länge man är glad amatör som inte har en skidbuss fylld med magiska pulvervallor så är det bara att sikla och vara glad. Jag har helt slutat med vax på mina skidor, brukar sikla då och då samt nylonborsta för att få lite struktur...
 
För att sno den här tråden litegrann:
Ska man eller inte över huvud taget behandla ett par turskidor (inte gjorda i trä) som man köpt nya från affär? Lägger man grundvax eller glider som man gör på ett par längdskidor?
Jag tänker inte på fästvalla nu utan om man kör med stighudar.

Som kanske framgick av mitt första inlägg så ifrågasätter jag glidvallning av turskidor, Det är inte meningsfullt. Håller helt med Lars P ovan, Borsta bort ev kvarvarande grundparaffin och åk sedan.

...när det gäller raceskidor har jag bara begränsad erfarenhet av sickling, så jag är inte lika säker som Lars P. Håller däremot helt med honom om att i första hand är det spannet som avgör glidet, i andra hand strukturen, tredje hand vallning/sickling.

Och som redan har skrivits ovan, på ett par turskidor faller det redan på spannet, dvs den enskilt viktigaste faktorn för bra glid. Det är helt enkelt inte meningsfullt att glidvalla turskidor. Och belaget torkar inte, det är inte gjort av trä...eller annorlunda uttryckt, hur ofta lägger man paraffin på andra hårdplastgrejor för att förhindra torkning :)..?

//J
 
Jag tror att jag tar tillbaka mitt råd för den här tillämpningen så har vi löst det problemet. Anledningen är väl egentligen begreppsförvirring ( "turskidor" != "Tourenski"). Dvs jag är van vid att en "tur" innehåller utförsåkning och då slits belagen definitivt ganska snabbt om man inte vaxar. Men jag börjar förstå att det inte alls är aktuellt här... Sorry :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips