vattentillgång i fjällbacka

Hej!

vi är ett gäng som tänkte paddla i fjällbacka skärgård för första gången. Tänkte bara kolla om någon vet om det är lätt att få tag på dricksvatten på öarna?

MVH /Nisse
 
Glöm öarna...

Visserligen är både bofasta och sommargäster i Bohuslän mycket positiva till paddlare, men det är ju alltid ont om vatten i skärgårdarna.
Skärgården är tunn och fastlandssamhällena ligger nära så man tittar ändå in och handlar lite färskvaror, glass och kanske tar en god pilsnerdricka då och då - och hämtar vatten... Vatten och färskvaror är inget problem.
Ett större problem är att man i nästan hela skärgården hör glassbilen när östan ligger på. Det är priset man får betala för att få paddla i denna fantastiska skärgård (förresten dominerar västliga och sydvästliga vindar).
På Koster finns kommunalt vatten vid de större bryggorna (myntautomater).
/Lasse
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.