Vatten runt Växjö

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Är alldeles för rädd för miljögifter för att göra så. En skogsbäck kanske. Men åar och liknande har säkert jordbruksmark längs sin sträckning och man vet aldrig vad som släpps ut annars heller.
 
På den tiden vi utbildade vpl runt Växjö hade vi vatten i mjölkannor med oss och tog det slut gick vi in på en gård och frågade vänligt vi fick alltid vatten.
Samma taktik tillämpar jag i Skåne, bensinstationer och kyrkogårdar brukar ha kranvatten.

go tur
 
I Götaland enbart direkt ur kallkällor, dvs markkällor i backar kolla på kartan så att de inte ligger en gård eller fabrik över källan på backen först.

go tur
 
Jag vandrar en del runt Växjö. Jag har alltid med mig vattenrening. Mest för att inte behöva oroa mig över stilla vatten.
/Magnus
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips