Vassijaure och fiske

Hur ser det ut med fiskemöjligheterna runt Vassijaure?
Funderar på att eventuellt åka upp dit under semestern och vandra och fiska under två veckor i slutet på juli. Alla tipps är varmt välkomna!
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack för tippset med kartan!

Ser att det finns lite andra möjligheter i omkring samma område.
Skulle ivarje fall vara kul och höra ifall någon hade varit i de trakterna och fiskat.
Måste kolla vilka vatten det sk Kiruna kortet täcker in och vad som gäller för det.
 

avslutad210712

Gäst
Kartan visar vilka områden som kirunakortet gäller för eller rättare sagt gäller kortet i Kiruna kommun med undantag för de områden som är markerade i kartan
 
Jag fiskar inte, men OM jag gjorde det så skulle jag gå med i Svenska Fjällklubbens Kirunasektion och hyra stugan som ligger alldeles vid Katterjaur.
Det har jag förresten tänkt göra någon gång ändå, den ligger så underbart vackert och möjligheterna till vandring och att gå upp på olika toppar däromkring är många.

Standarden är väldigt enkel. Hyran var 100 kr/dygn för hela stugan (12 sängar) i somras, enligt två män från Örebro som jag träffade när jag passerade. De hade varit där en vecka.
 
Jag fiskar inte, men OM jag gjorde det så skulle jag gå med i Svenska Fjällklubbens Kirunasektion och hyra stugan som ligger alldeles vid Katterjaur.

Standarden är väldigt enkel. Hyran var 100 kr/dygn för hela stugan (12 sängar) i somras, enligt två män från Örebro som jag träffade när jag passerade. De hade varit där en vecka.

100kr/pers och dygn kostar det (för medlemmar). Standarden är väl ungefär som i STF:s stugor?
 
100kr/pers och dygn kostar det (för medlemmar). Standarden är väl ungefär som i STF:s stugor?
Det låter rimligt att du har rätt, men jag frågade faktiskt en extra gång när de sa priset "menar ni att man kan bo tolv personer för 100 kr" och det menade de. Men om de hade missförstått vad de skulle betala, vet jag ju inte.
De sa också att man måste vara medlem för att få hyra, så något pris för icke medlemmar finns inte.

Jag har inte varit in i stugan, bara kikat genom ett fönster från verandan. Den ser fin ut, men det finns inte vatten eller avlopp. Ja, jag antar att det är ungefär som STF-stugor, i alla fall som de som inte är nyrenoverade.
 
Katterjaure

De sa också att man måste vara medlem för att få hyra, så något pris för icke medlemmar finns inte.

Jo, det gör det -- 150 kr/dygn. Det är visserligen bara medlemmar som kan boka stugan och få ut nyckeln, men dessa kan sedan ta med sig icke-medlemmar som gäster. Under perioden 15/10 - 15/2 har man dessutom något som kallas för "kallperiodsavgift", vilket innebär att den totala avgiften skall vara minst 500 kr/dygn (d.v.s. är man 1 medlem och 2 icke-medlemmar betalar man 500 kr istället för 400 kr, men är man 3 medlemmar och 2 icke-medlemmar betalar man 600 kr som vanligt).
 
När är det bäst?

Det verkar finnas en hel del att göra i detta område, blir mer och mer sugen på att åka dit i sommar, att man inte ska chansa på början av juni kan jag gissa. Men när får man ut det bästa av området? Tänker på djur, fiske, blommor och inte minst avsaknad av översvämmade jokkar.
Antar att det finns ett antal som känner området som sin egen ficka här på utsidan...
 

avslutad210712

Gäst
2004 åkte vi upp på midsommarafton (dvs slutet av juni) och tänke gå från Katterjokk till Unna Allakas men vi var tvungna att vända vid Katterjaure och ta tåget tillbaka till Abisko eftersom det fortfarande var heltäckande snötäcke som varken bar eller brast. På vissa ställen där jag gick genom nådde snön halvvägs upp på låret.

Vet inte om jag haft otur men de gånger jag gått i närheten av gränsen till Norge har det nästan alltid varit kallt och j*vligt. Kanske otur men går man från gränstrakten och ner mot Kungsleden märker man att det känns betydligt varmare när man närmar sig leden mellan Abiskojaure och Unna Allakas.
 
Nog finns det fisk.

Hej!

Har fiskat både i sjön vassijaure och i ett antal av småsjöarna nord och nordväst om den.
Jag blev mycket positivt överraskad av småsjöarna som höll en fin stam av både öring och röding, området har i forum ett generellt "dåligt" rykte av någon anledning.

Senast jag var där var i april -09.

Området är ju förhållandevis lätttillgängligt och riksgränsen har fått en liten butik så man nu har möjlighet att proviantera.

Har själv bokat resa upp i slutet på aug, för några dagars fiske.

Skitfiske

Kim
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips