Vart köpa Helsport tält?

Ja, rubriken säger väl allt...har läst lite och verkar som många rekommenderar dessa tält, är nyfiken på fjellhiemen camp tror jag det hette. Vart köper ni dessa? Kan passa på att fråga vart Exped tält finns med.
ha det bra där ute!
 

avslutad210712

Gäst
Wildmarksshopen i Luleå.

På deras hemsida finns viiserligen inte Helsport med men i samband med Hillebergstråden så frågade ja gdem om de ville vara med och räkna men de avstod pga att Hilleberg inte kunde leverera den mängden tält om maninte redan hade en order inne på dem. Däremot föreslog han att vi skulle köpa Helsport istället (vilka han eventuellt kunde få fram i den mängden) men jag avböjde det eftersom alla vara inne på just Hilleberg.

http://www.wildmarksshopen.se/
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
http://www.helsport.no/NO/default.asp?G=3355&P=811


Helsport products are distributed in the following countries, by their respective distributors. All EU enquiries are handled by our Danish distributors JoySport, or by our main office.

Enquiries from other countries will be handled by our main office in Norway.



Danmark + Greenland

Joy Sport

Bag Stadion 10

DK-4220 Korsør

Tel: + 45 58 35 32 91

Fax: + 45 58 35 32 95

email: info@joysport.dk

http://www.joysport.dk



hilsen
Gunnar
 
Helsport Ringstind ser mycket trevligt ut, någon som vet om det har samma vävtyp på insidan, dvs avtorkbar som Akto? Lite plastig känsla som är torkbar?

// Jocke, som också undrar över försäljningsställen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips