Vart kan man köpa USHBA basic ascender?

Klätterfabriken i göteborg säljer en så modell i aluminium, lite svagare och tyngre men annars samma funktion.( http://www.websitefolder.net/highsport/art-1.asp?id=143&iPageID=49 )
Annars var det en kille som skulle sälja en begagnad för en femhundring på fjällsports garagesale för någon vecka sedan. Prova ring Padde eller Hanna där och se om den ligger kvar, jag tror inte den blev såld.
031-7414911 till fjällsport. dom kan nog beställa en åt dig annars med.
Lycka till
/jesper
 
Hej,

När jag var inne och hörde mig för på Fjällsport så sa man att man hade haft en sådan liggandes i en begagnatlåda. Tyvärr så hade man sålt den bara några dagar innan jag var inne där. Det lät som att den som hade köpt den var mest imponerad över att den var gjord i titan. =) Man sa också att Highsport hade tagit hem USHBA en gång i tiden men man trodde att det inte fanns någon importör. Det ser lite kärvt ut när man söker efter den på nätet. Jag har bara hittat den i USA-webshopar. Det kanske blir att jag beställer en sådan därifrån tillslut.

Saken är den att jag fick låna en av en granne när jag skulle ut och klogga en dag och jag blev helt såld på hur väl den fungerade. Den har inte några aggressiva tänder som greppar repet utan ser ut att fungera som en grigri. Man kan dessutom flytta den neråt på repet utan att öppna den men låser snabbt vid belastning.

Tack för ditt svar!

mvh
Anders
 
Har en sån och den är rätt smidig och lite gullig (och i titan!).

Har läst tester av den som både sagt bra resp dåligt (googla!). Den verkar skonsam, men jag har för mig att de hade lyckats få fram en mantelskada vid ett testfall.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips