Var vandra kring Abisko i början av juli?

Hej

Vi har inbokat en vecka i Abisko första veckan i juli men har inte planerat så mycket än. Vi skall sova i tält och har vandrat lite förut. Tar tacksamt emot tips på bra vandringar runt Abisko samt andra tips på speciella saker att tänka på i området.

Tack på förhand!

/Rikard
 
Hej!

När jag var i Abisko gick jag kungsleden. Det är en fin sträcka med forsar och annat trevligt. Annars finns det ju ganska höga berg nära Abisko som jag skulle vara sugen på om jag åker dit igen.

/Janne
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hej!

jag rekommenderar Claes Grundstens bok På fjälltur - Abisko och Kebnekaisefjällen. I den hittar man en del förslag på dags-, topp- och längre turer av varierande svårighetsgrad i regionen.

Mvh.

T.A.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips