• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Vår-paddel-kompis i Stockholm

Finns det några fler som letar efter paddel-kompis i sthlms området?

Jag är 29, paddlar havskajak eller grönlandskajak, vill gärna rolla lite men även bara glida runt o mysa eller ta en långtur. Tar gärna en tur o fikar lite på någon kobbe sen hem igen. Har storslagna planer på att utforska mälaren under våren och sthlms-skärgård under sommaren.

Jag har min kajak vid huvudsta; Ulvsundaviken och kan förstås möta upp inom rimligt avstånd därifrån....så länge det finns vatten att paddla på, då jag inte har bil.

Jag är lite dålig på att kolla av utsidan så skriv gärna direkt på min mail, emilekstrom@gmail.com om du vill göra sällskap med mig på paddeltur!


Emil
 
Nån att paddla med!

Hej,

Jag gillar verkligen att paddla!
Har precis köpt en tahe greenland och jag bor ca 100 meter från vattnet på Kungsholmen.
Ligger inte Ulvsunda vid pampas marina ungefär?

Min flickvän paddlar lite hon också men hon är inte så sugen på att träna rollar eller stöd, så det skulle vara kul att ha någon paddelkompis i stan.
 
kristi flygare 21-24 Maj 2009

Jag och en kompis (Hannes) vill ut och paddla då, om fler är intresserad av sälskap i STHLM-trakten är ni välkomna att ansluta! 4 dagar och 3 nätter.

// -Tomas...
 
paddla imorgon sönd. 16 maj?

Hej alla paddlare!
Är det nån som har lust att följa med så kortfristig?
Tänkte börja vid Björkvik/Ingarö och hyra från kajakeriet (www.kajakeriet.se) då jag inte har en egen havskajak.

Är öppet för andra förslag!

/Caro
 
paddla imorgon sönd. 17 maj...

datumet blev fel...


vi kommera alla fall att vara v på kajakeriet kring 9.00 imorgon och tar en dagstur därifrån.
Kom gärna och va med!

Caro

mobil: 0762 8909737
 
Letar oxå kajakkompis i STHLM

Hej paddlare!

Jag har paddlat en del och tillbringade förra sommaren med att försöka rolla och med vatten i näsan, jag har inte riktigt fått in en roll ännu men har varit så så nära, måste greja det den här sommaren helt enkelt :)

Jag är för det mesta ute själv och paddlar eftersom varken kompisar eller killen är speciellt förtjusta i paddling. Börjar bli lite trist faktiskt. Vill så klart paddla så mycket som möjligt i sommar och hakar gärna på både korta och långa turer eller kanske någon som vill träna på att rolla.

Jag har för närvarande ingen egen kajak, planerar ett inköp och tills dess går det att lösa (brukar hyra från Pampas elt. 08-Kajak).

Hänger gärna på om möjlighet finns :)

/Nastaran
mail: nastaran_m@hotmail.com
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Jag är gärna på¨att sticka ut och paddla. Jag kommer att vara ledig mycket i sommar så jag hoppas att kunna komma ut en del. Har egen kajak och bor på lilla essingen.

Hör av er till mig om det är någon som är sugen på att sticka ut en dag/kväll eller en lite längre tufr.

anna.m.sandin@gmail.com
 
övernattningstur 24/25 April?

Hej!

Det är dags att sticka ut igen! Finns det nån som har lust och tid att tar en tur i skärgården i helgen?
Jag kan även tänka mig att börja på fredag eftermiddag, har kajak men tyvärr ingen bil..... hoppas att det finns fler paddelsugna där ute!

Hoppas att vi ses på vattnet!

Carro
 
dagstur på söndagen

Hej

jag är tyvärr upptagen på lördagen, men på söndag kan jag tänka mig en dagstur på mälaren.

/Öjvind
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips