Var kan jag prova Vaude Taurus I eller II?

Jag har fått för mig att jag (eventuellt) vill skaffa ett Vaude Taurus I eller II...
Men jag vill ju gärna provligga dom först så jag kan kolla hur bra jag får plats osv. men det verkar vara begrännsat med försäljare av dessa tält i stockholmstrakten, någon som kan tipsa mig var närmsta ställe (från sthlm räknat), där jag kan titta på dessa tält finns?

/Patrik
 
Kolla med Alewalds

Alewalds sport på Kungsgatan i Sthlm har tält från Vaude i sitt sortiment. Jag provlåg ett Vaude SpaceII där för några år sedan innan jag bestämde mig för köp.

Ring och kolla om de har något Taurus inne, annars kan de nog ta hem ett.

http://info.aos.se/E/V/STOSE/0000/12/73/

Mvh//Janne
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips