Var hitta skalbyxor i stl C150!?

Hej,

Det kan väl inte bara vara jag och Stig-Helmer som är 192cm långa och har problem att hitta skalbyxor som passar. Vanliga S/M/L/XL-byxor passar inte mig. De är oftast 10 cm för korta. Har provat de flesta som finns i sportaffärerna.

Vad gör man? Finns det fler där ute som har samma problem som jag och kanske tips var man kan vända sig?

/Greger
 
Japp, testa ITAB

Det där är en av mina käpphästar.
Jag är 193 och väger 80-85.
Vill man ha välsittande byxor kan man helt enkelt glömma de stora svenska tillverkarna. Ganska anmärkningsvärt eftersom de ju borde ha de längsta konsumenterna i världen.
Jag brukar skylla på 80-talisterna vuxit upp på tomma kolhydrater och tv, vilket statistiskt gjort dem undernärda men övergödda (korta men feta) och förstört statistiken för klädtillverkarna: 70-talisterna är längsta generationen hittils, sen blir de kortare.

Haglöfs har sina Climaticbyxor i en lång storlek, men mina som är i storlek 52 Lång är fortfarande på gränsen till för korta. Skalbyxorna har de bara i standardstorlekar S-XXL, vilket torde betyda att man måste väga över 100 kg om man är över 190.

ITAB (länken ovan) gör dock kläder för oss fullvuxna/avlånga. Deras hårda skalbrallor har jag inte testat, men deras T&P Fjällbyxa har hög kvalitet och är hälften så dyr som (de korta) alternativen från Fjällräven och Haglöfs.
De sitter finfint.
 
Tack för tipsen

Hej,
Tack för tipsen om ITAB. En tillverkare som som har långa storlekar. Jag hittade förresten en byxa hos Taiga också som har en Gore-Tex storm liner innanför yttertyget (Calgary). Kanske den enda Gore-Tex försedda byxan i lång storlek!!!

/Greger
 
Mammut gör byxor i riktiga (ej s/m/l) och även långa storlekar, Nuptse GTX XCR-byxan exempelvis.

/Fredrik
 

Aktuellt

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.