Var bästa pris och sortiment av Ullfroté?

Ullfrotte

Tjena...

Triconorbutiken i Östersund säljer andrasortering.
Du kan även vända dig till Ullfrotte Original Outlet.

Bra priser och inget begagnat.
 
Tack för tipsen – köpt Janus

Hej alla,

Jag tackar för era tips – jag köpte efter lite jämförande Norska Janus(!) i »merino-ull», det verkar bra.

Ha de /Lasse B
 
Re: Tack för tipsen – köpt Janus

Lasse Björkeson; sa:
Hej alla,

Jag tackar för era tips – jag köpte efter lite jämförande Norska Janus(!) i »merino-ull», det verkar bra.

Ha de /Lasse B

Var den billigare/bättre än ullfotté? Vart hittar man Janus?
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Billigare var det – Slipspecialisten, Stockholm

Hej,

Det var billigare än II:a sorteringen på GetOut.

Det finns skillnader mellan Ullfrotté och Janus; Ullfrottén är förstärkt med nån plastic, där finns en dragkedja (polo) och materialet ser annorlunda ut framför allt på insidan. Janus finns i svart, Uf i blått. Båda är s.k. Merino ull. (100% ren ny ull står det på Janus påsen och det står säker samma sak på Uf-påsen.)

Jag tror att båda alternativen är bra. I mitt fall passade Janus bättre – enklare och, som jag tyckte, skönare. Och jag fick bra hjälp av försäljaren(!), som betyder mycket för mig.

Jag köpte mina på Slipspecialisten, Stockholm (Kungsholmen, Fridhemsplan). Undertröjan och långkallningarna kostar 330:– var.

Ha de/Lasse B

(Kolla annars på http://www.janus.no, efter telefonnummer och annat.)
 
Re: Ullfrotte

battlerbritton; sa:
Tjena...

Triconorbutiken i Östersund säljer andrasortering.

Nope, dom har slutat med det, har istället gått över till ett norskt fabrikat. Kommer inte ihåg märket.

Finns Janus bara i svart?? För mig som har hund funkar svart inte så värst bra, man ser ut som en....hund, till slut.

/BAX
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips