Vandringvagn

Nu det är nästan sommar. jag har gjort en ny vandrinsgkärrä. Jag har bättrat många små detaljer tex. större hjul "20" och ny bottenplatta. Ny kärran ar lättare att använda.

IMG_6051.JPG
 
Tycker den verkar smidig. Tänker mig att man kan använda den när man ska bära tung utrustning ut till en viss plats och slå läger där. Kamerautrustning och tältkåta tex.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Skulle vara intressant att prova en sån där monosulky med lite olika olika storlek och bredd på däcket. Har problem med ryggen så att dra i.st.f. att bära skulle kunna vara ett alternativ!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips