Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Vandringsträff på Söderåsen

Kom till Söderåsen nu på lördag! Vädret ska bli fint och det är ju alltid kul att träffa likasinnade :)

Vi möts upp och övernattar i Dahlbergs stuga. Det är gratis och det finns både vattenpump, eldstad och ved. Även träsängar finns, men man får själv ta med madrass och sovsäck. Ta med grillmat :)

Ta tåget på lördag Malmö/Lund - Stehag och därifrån buss 518 till Röstånga (sök på www.skanetrafiken.se). Gå sedan skåneleden norrut en timme så kommer ni till Dahlbergs stuga. Vi kommer dit någon gång under eftermiddagen.

Söndag vandrar vi en tur i Skäralids sprickdal - ett av Skånes finaste naturområden. Sedan går bussen hem kl 15:50 eller 18:50. Vill ni inte övernatta kan ni ju åka till hållplatsen "Skäralid" på söndag så ses vi där.

Någon som är intresserad?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hallå!!

Hur gick det, blev turen bra?? Vädret var ju fint i helgen, nästan lite vår i luften här hemma i Skåne.
Berätta gärna om turen o de goa sällskapet : ) Ha det gott!!

/Nicklas
 
Är det blött att gå där? Mycket ojämnt underlag?
Kort sagt; vilka slags skor är lämpliga om ca en månad? Duger gympadojjor?

Gympadojor funkar, men kängor är bättre. Underlaget kan vara ganska stenigt och ojämnt.

Hur gick det, blev turen bra?? Vädret var ju fint i helgen, nästan lite vår i luften här hemma i Skåne.
Berätta gärna om turen o de goa sällskapet : ) Ha det gott!!

/Nicklas

Verkligen vårkänsla. Massor av utslagna blommor och +9C & sol...

Det blev bara Mattias och jag, så vi sov i vindskydd i stället. Vi såg bl.a. vildsvin & hjortar och letade upp "nya" utsiktspunkter över sprickdalarna. Grillat & vin på kvällen framför brasan :)

Hoppas fler kan hänga på nästa gång! :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips