Vandringstips Keb->Sarek->Aktse

Hej!
Vi är två personer som tänkte ge oss på Kebnekaise och Sarek i sommar. Vi har kollat runt lite och tänker börja med att flyga till kiruna och sen ta oss till kebnekaise fjällstation. Efter att ha bestigit keb tänkte vi gå ner mot Sarek.

Vägen vi tänkt att gå är till Sourva via kungsleden (genom singistugorna och vakkaotavare). Från Sourva går vi ner mot rapadalen och går den högre vägen till Aktse. Men sen när vi kommit fram till Aktse har vi svårt att hitta ett bra sätt att komma tillbaka till Kiruna. Vi vill gärna gå till närmsta plats från Aktse som har några kommunikationer som kan ta oss vidare.

Har någon här bra tips på var ifrån det kan gå bussar eller man kan beställa hämtning? Samt har ni några andra tips vi borde tänka på på denna rutt?

Med vänliga hälsningar
Michael
 
Närmaste väg från Aktse till Kiruna är att vandra Kungsleden norrut till Saltoluokta fjällstation, därefter båt till Kebnats och buss+tåg via Gällivare till Kiruna. Skall ni söderöver kan nattåget från Gällivare vara ett alternativ (eller från Murjek om ni väljer att vandra till Kvikkjokk och ta bussen därifrån via Jokkmokk).
Att tänka på den turen är att ni inte har någonstans att proviantera efter Kebnekaise fjällstation så ni måste från början bära med er all utrustning, proviant och bränsle. Kan finnas lite att handla i Kaitumjaurestugorna, men brukar varar utplockat så inget att räkna med. Räkna med runt två veckor för den vandring ni planerar plus ev ytterligare reservdagar.
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Kortaste vägen från Akka är att åka båt, eller gå, gå 7 km österut till Latjavrres utlopp ("cykelstigen") och beställa skjuts därifrån till Tjåmotis och sedan buss till Gällivare. Eller gå ytterligare 10 km till bron över Sijddoädno och beställa skjuts därifrån till Tjåmotis.

Sök på utsidan eller googla, Skarin Tjåmotis t.ex. Se även aktsebo.se

PS
Kaitumjaure-, Teusajaure- och Vakkotavarestugorna har alla butiker.

Lars
 
Hej och tack för svar!

Lars menar du då att man går från Aktse till Måhkkål och sen beställer skjuts därifrån till Tjåmotis? Vad vi kan se på kartan finns det inte någon väg vid utloppet av Lajtavrre som leder österut utan den börjar först vid Måhkkål. Har vi förstått det rätt då?
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.