Vandringsplan? - Vad i Njoatsovagge?

Tackar för tipsen, ser ut som det blir den höga vägen via Vallevagge till Njåtjosvagge istället för via Pårek som tänkt från början. Hade på nåt sätt fått för mig att den höga vägen var längre men så är ju inte fallet, och den verkar trots allt mer spännande.

Återstår då att välja mellan att gå genom hela övre Njåtjosvagge och smita in i övre Sarvesvagge, eller gå över Luottolako så som Pelle rekomenderade. Någon som gjort båda alternativen? För och nackdelar? Estetiska aspekter?

Mvh

Epic Sarek Expedition 2013
 
Luttolako

Återstår då att välja mellan att gå genom hela övre Njåtjosvagge och smita in i övre Sarvesvagge, eller gå över Luottolako så som Pelle rekomenderade. Någon som gjort båda alternativen? För och nackdelar? Estetiska aspekter?
Som vanligt, låt vädret bestämma. Om det är högt till tak, välj Luottolako. En unik högfjällsplatå som saknar motstycke i Sverige. Det är en helt egen värld som möter vandraren där, böljande terräng, lättvandrat, tyst och naturen är påtagligt närvarande.

Västra Sarvesvagge är en vacker högalpin dalgång, lättvandrad gräsmark med ett vad på södra sidan, jokken från Jeknavagge kan ge problem men normalt inte.

Dalgången kan inte jämföras med Luottolako, helt olika världar och skönhetsupplevelser!

Svenonius glaciär Augusti 2011
 

Bilagor

  • SNB11326.jpg
    SNB11326.jpg
    60 KB · Visningar: 482
Med tanke på din färdplan är sex dagar ganska snålt tilltaget skulle jag tro. Ett alternativ är att ta helikoptern upp till Låptåvagge som jag beskriver i http://www.utsidan.se/blogs/bees/ett-litet-hjarta-i-sarek.htm

Därifrån kan du välja väg men ur "estetisk" synvinkel skulle du kunna gå samma väg som Hans Fowelin gjorde förra året - http://www.utsidan.se/blogs/fowwe/septembervandring-3-luohttov-gge.htm

Då kan du också göra en avstickare till Svenonius glaciär och sedan upp på Luottolako. Tvära gärna då över till östra sidan av Luottolako. Där finns den högalpina estetiken. Sedan är det bara att gå ner i Nåitevagge till Sarvesvagge.

Björn
 
Bandersson:

Är inte säker på vem du vänder dig till, jag har som sagt bara lånat tråden för att ställa några frågor apropå Njåtjosvagge (kanske borde ha skapat en egen, men tänkte det redan finns så många Sarektrådar). Vi har tänkt 10 dagar för att gå från Kvikkjokk till Ritsem via Luottolako, Neidarieppevagge, Algavagge, Kuopervagge (men flexibla om så behövs, kanske smiter direkt ut ur Sarek genom Algavagge).

Östra Luottolako säger du? Men västra är mindre stenig va? Västra passagen upp vid Luottojåkkå och nedför branten mot renvaktarstugan passar bättre med vår nuvarande färdplan (eftersom vi ska mot Neidarieppevagge), men en längre väg österut och ner via Nåidevagge som du föreslår är ju inte omöjlig heller.

Frej
 
Det blir väl lite konstigt med dubbla trådar förstås. Din tur på 10 dagar är ju en annan sak än Tomas 6 dagars planering. Om du är ute efter estetiska upplevelser är fortfarande östra Luottolako något alldeles speciellt. Du behöver ju inte gå ner via Nåitevagge. Passa istället på att gå upp på Nåite och gå sedan ner till renvaktarstugen.
Östra Luottolako är mer stenig än västra, men det är ingen blockterräng (som i pasströskeln i Jeknavagge), den består av "flatsten". Du kan lätt gå var du vill i östra Luottolako.

Björn
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips