Vandringsled kalfjäll?

Är på jakt efter en bra vandringsled så långt söderut som möjligt, helst med kalfjäll, bor i mälardalen. Har kollat lite på Helag, men skulle gärna komma lite närmare för att spara tid. Finns några förslag? Hur är helag? Andra bra leder även utan kalfjäll vore kul att höra =) Är novis på ämnet så kom med förslag högt och lågt.
Tacksam för svar!
 
Sälenfjällen, Fulufjället och Grövelsjöfjällen är de alternativ som är närmast från Mälardalen.
Jag skulle för egen del välja Grövelsjön då det är ett sammanhängande kalfjällsområde. Sälen och Fulufjället är snarare små kalfjällsenklaver omgivna av skog.

Vandringsleder finns det gott om vilket område du än väljer. Skaffa en fjäll- eller terrängkarta
i närmsta kartbutik.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips