Vandrings Tält

Hej!
Jag behöver ett ett -eller tvåmanna tält för min vandring i sommar. Vill ha det till alla väder så jag inte behöver köpa nytt sen. Ett som håller lääänge och inte kostar för mycket. Någon som vet något?
Alla åsikter är välkomna! :=)
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Var skall du vandra och hur har du tänkt använda ditt tält (1 eller 2p, årstider, platser etc)?

Billigt och hålla lääänge är en intressant kombination. Livslängden bestäms ju huvudsakligen av kvaliteten och materialval men även på hur du sköter tältet och de påfrestningar du utsätter det för.
Vad får det kosta och väga?
 
Senast ändrad:
Verkar som ett bra tält, jag har kollat på ett Hilleberg Akto och detta verkar likna det ganska mycket.

Jag ska vandra kungsleden i sommar. Senare tänkte jag Sarek. Kollade på ett Hilleberg Soulo men de är riktigt dyra.
 
Verkar som ett bra tält, jag har kollat på ett Hilleberg Akto och detta verkar likna det ganska mycket.

Jag ska vandra kungsleden i sommar. Senare tänkte jag Sarek. Kollade på ett Hilleberg Soulo men de är riktigt dyra.

Båda tälten du räknar upp är bra 1p tält. Soulo är ett fristående och därmed lite tyngre än tunneltält för samma volym. För vandring sommartid i svenska fjällen finns det inget som talar för att att fristående tält är bättre, utan båda tälttyperna fungerar väl.
Är du ändå inne på att välja ett tält på över 2kg, är steget inte långt till ex Hilleberg Nallo2 som ger betydligt större utrymme (skönt om man blir inregnad) till marginellt högre vikt än Soulo.

Tittar du på HB Akto look-a-like finns även Helsport Ringstind Light 2 (som ger mer volym) och Arctic Alpine Design Veloce på listan.

Likaså i HB Nallo2 look-a-like finns bra tält som Arctic Alpine Design WBT2 och Bergans Compact Light 2 att studera. De senare till nästan halva priset av HB Nallo2.

Vill du köpa ett Hilleberg till bättre pris, kolla begagnatmarknaden;). Finns även att köpa på HB Outlet till lägre priser (kan se att både Akto och Soulo finns på outlet just nu):
http://www.hilleberg.se/sv/outlet
 
Titta gärna på denna sajt, som har föredömliga faktasammanställningar om de tält de säljer, inkl stångtyp, vattenpelare och beläggningstyp på vävar, etc. De har bra priser just nu och tälten kommer från välrenommerade tillverkare som Vaude, Exped, Helsport, Hilleberg m fl.
 
Tack för alla svar men alla dessa tält är så dyra. Jag har inte råd med dom. Har ni några förslag på andra tält som duger för en fjällvandring?
Funderade på det här
http://www.stadium.se/sport/uteliv-...uctUUID=WQEKd3emv.AAAAE03GgeatR8#.UZ0s3yvAUuA
Tja, du satte ribban med Hilleberg, så skyll dig själv ;).
På sajten jag länkade till finns dock flera tvåpersonstält från bl a Vaude, som inte är dyrare än Stadiumtältet, och som jag nog skulle lita mer på. Missförstå mig rätt - jag har inga som helst fördomar mot Stadium. Men ca 24 sekunder in i filmen såg jag staglinefästen påsydda mitt på tältduken - alldeles tillräckligt för att väcka min misstro.
Det tält från Vaude som närmast liknar Stadiumtältet kostar ungefär lika mycket på sajten jag länkat till, och jag skulle välja det alla gånger bara på grund av vad jag sett av detaljbilderna. Men det finns som sagt fler att välja på. Vill du ha silikonbelagd tältväv (lättare, starkare, kanske mer långlivad), blir det dock ett litet prismässigt kvantsprång ;).

Många erfarna frilufsare på detta forum tipsar om bl a Bergans och Northstars tält som bra och prisvärda. Använd sökfunktionen :).
 
Verkar som ett bra tält, jag har kollat på ett Hilleberg Akto och detta verkar likna det ganska mycket.

Jag ska vandra kungsleden i sommar. Senare tänkte jag Sarek. Kollade på ett Hilleberg Soulo men de är riktigt dyra.

Jag har använt både Akto och Soulo. Favoriten är helt klart Soulo trots det lite högre priset. Rymligt (för en person) och bra tält med en bra sitthöjd.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips