vandring

Hallå!

Nu är det snart dax att ge sig ut i de härliga markerna igen.
Det blir nog en sen tur till Lappland i år, har ni varit uppe i början av september, tänkte ta Balinvaggi och vidare över Mårma. Kan den första snön ha lagt sig? lite tidigt va!
Hoppas att ni för ett härligt år.

Håkan
 
Har hänt

Jag har fått vända för ett par år sedan i Ballinvagge i början av september pga för mycket snö. I fjol hade bekanta lite otur med snö tidigt men den var borta till sista helgen i september då jag gjorde en kort tur upp dit. Den som lever får se skulle man kanske kunna säga om snöläget där : )

God tur

Tommy
 
Det bör gå bra

Det värsta är att man aldrig kan säga säkert. Men visst kan det vara snö. Särskilt i Mårmapasset. Det är ju på 1600 m höjd.

Men normalt skall det ju inte vara problem den tiden. Lite snöpuder hindrar ju inte, mer än att nedfärden från passet kan bli lite trixig. Hala stenar är inget att glädjas åt.

Bestäm en alternativ rutt, precis som man alltid bör göra, och hoppas sen på en torr augusti.

God tur!

//Bert
 
Gick över Mårma vid den tiden för ett par år sen. Då var det strålande väder och ingen snö:)

/mattias
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips